סיור חקלאי בעוטף עזה, מרץ 2024

בתאריך 5.3.24 התקיים סיור חקלאי לחברי מזכירות ארגון מגדלי ירקות בעוטף עזה. מטרת הסיור הייתה לצפות במצבם של היישובים שהותקפו על-ידי מחבלי חמאס ב-7.10.23 ובהשפעת המלחמה על החקלאות בעוטף.

 

כתב: אלי אהרון

 

פתחנו את הסיור בקיבוץ נחל עוז ונפגשנו עם מנהל הגד"ש של הקיבוץ, מורן פרייבך.

מורן סקר בפנינו את קורות הקיבוץ ביום פלישת חמאס לקיבוץ מבחינה ביטחונית, כולל תוצאות הפלישה מבחינת הנפגעים וכן סקר את הנזק החקלאי לקיבוץ.

מורן מציין את העובדה שכוונת המחבלים הייתה בפירוש לפגוע באמצעי הייצור (טרקטורים, מערכות השקיה ועוד) כדי לשבש את היכולת של הקיבוץ להמשיך ולהתקיים כמשק חקלאי.

 

בהמשך עלינו לנקודת תצפית הסמוכה לקיבוץ עלומים והמשקיפה על רצועת עזה. 

בנקודת התצפית נתן אורן ברנע (הגר בקיבוץ סעד הסמוך) סקירה על היישובים ומחנות הפליטים שנשקפו לנגד עינינו, מבית חנון דרך מחנות המרכז ועד לחאן יונס.

 

המשכנו בדרכנו לביקור בקיבוץ עלומים, אליו חדרו המחבלים שרצחו וחטפו עובדים זרים ששהו במקום.

את סיפור קורות הקיבוץ ביום פלישת המחבלים מסר לנו גלעד, חבר כיתת הכוננות, וכן בני שמולביץ, חבר הקיבוץ. שניהם סקרו בפנינו את מהלך הלחימה של כיתת הכוננות ושל חיילי צה"ל שהגיעו למקום, שבזכותם לא נפגע איש מחברי הקיבוץ, למעט כמובן העובדים הזרים.

חווינו את הנזק הגדול שנגרם לסככת ענק של הקיבוץ ששימשה למיון ואחסון זרעי תפוחי אדמה, שנשרפה וקרסה, וכן בתוצאות שריפת שני מתבנים וכל ציוד ההשקיה של עלומים: צנרת, טפטפות ועוד. נפגע מכון החליבה ברפת ומכל החלב,  ומעל לכול רצח העובדים התאילנדים והנפאלים ז"ל ושריפת המגורים שלהם באכזריות. עלומים בחרו להשאיר קיר אחד של המגורים לזכרם.

 

בהמשך הגענו לקיבוץ בארי, שם ליווה אותנו חבר הקיבוץ, דורון צמח, שסקר את כל המהלכים של פלישת החמאס לקיבוץ וכן את הלחימה שהתנהלה בו על-ידי כוחות צה"ל, כולל כמות הנפגעים, החטופים והנזקים לבתי הקיבוץ, שחלקם כבר נהרסו ופונו, למעט הבית של פסי, שבו הוחזקו בני הערובה, לצורך התחקיר של צה"ל.

 

מקיבוץ בארי המשכנו למושב מבטחים, שגם אליו הגיעו המחבלים, שרצחו את חברי כיתת הכוננות וברחו חזרה לעזה. ביקרנו בבית האריזה של משפחת נחום, הפועל חלקית, שבו ממיינים צ'רי לשוק המקומי.

ראש הוועד, חברנו נחום גליל, סיפר על הנזקים החקלאיים שנגרמו לחברי  המושב עקב המלחמה.

 

בהתכנסות שהתקיימה במועדון מושב מבטחים, סקר קב"ט המועצה האזורית אשכול, אילן אייזקסון, את קורות המועצה כולה ב-7.10.23 ואת אופן התמודדות היישובים עם פלישת מחבלי חמאס.

תודתנו לכל מי שליווה אותנו בסיור זה.