מכתב שנשלח לשר החקלאות, ח"כ אבי דיכטר, בתאריך 14.11.23, בנושא:

החזרה מיידית של מכסי המגן ביבוא ירקות ופירות

שלום רב,

אני מעריך את תמיכתך בחקלאים ובחקלאות בכל נושא המובא אליך, אך לצערי החקלאות קורסת. הסיוע שהמשרד מציע ומתכנן בנושאים שונים לא יכול לבוא במקום העזרה החשובה ביותר לחקלאות: עצירת ההתקדמות של פעימות פתיחת המכס, כפי שהועברו בתקופתו של השר הקודם ליברמן, וחזרה למתווה הקודם של מכסים שיגנו על התוצרת החקלאית הישראלית, כפי שנהוג ומובן בכל העולם המערבי!!

לא ניתן לצאת בסיסמאות על חשיבותה של החקלאות הישראלית והצלתה ובתמונות צבעוניות בהן כולם נראים מאושרים על כך שנותנים יד זה לזה, כאשר למעשה, מאחורי הקלעים הרס החקלאות נמשך ואף מעמיק. מתברר לנו כיום, כי לא רק שממשיכים להתיר את דמה של החקלאות בשחרור הדרגתי של המכסים וממשיכים בהעשרתם של יבואנים בעלי הון, העושים קופה ענקית של מיליונים על חשבון החקלאים והציבור, גם בזמן מלחמה, אלא שגם הכספים שהובטחו לחקלאות בתמורה לפגיעה בהם ול"רפורמה" שלא הייתה, הוחרמו על ידי האוצר כפי הנראה לטובת איזון הכספים הקואליציוניים של הממשלה. כפי שפורסם, שר האוצר מקדם קיצוץ של 250 מיליון מהתמיכה הישירה בחקלאים עבור צורכי המלחמה. כנראה שדבר לא נלמד, גם ביטחון המזון הוא חלק ממאמץ המלחמה, ואם ימשיכו לקצץ במעט הכספים המיועדים לחקלאות, אתם למעשה נותנים יד להרס ביטחון המזון ולהרס החקלאות, שמצבה כיום מתקרב לאנוש. כמות היבוא המופקרת שנמשכת גם בימים אלה תוסיף ותוודא שהחקלאים ינטשו את החקלאות, והנזק הנוסף יירשם גם על שמכם.

לפיכך, היות שחקלאות העוטף מהווה כ-80% משיווק ירקות בשוק המקומי, ובמיוחד תפוחי אדמה, גזר, עגבניות, פלפל וכרוב ועוד, אבקש ממך לעמוד ולפעול לביטול כל הפעימות שממשיכות להפחית מכסים על יבוא מתחרה של ירקות ופירות, גם לאור ההפרה הבוטה של אי תמיכה ישירה בחקלאות, שניצבת כיום ללא עובדים וללא השקעות. 

המשך הסרת מכסי המגן הוא סכנה ממשית להמשך קיומו של המשק החקלאי.

                      

בברכה

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות

 

העתקים: שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', יו"ר ועדת הכלכלה, דוד ביטן, התאחדות חקלאי ישראל, ארגונים, מזכירות הארגון, חקלאים