דברי נשיא המדינה, יצחק בוז'י הרצוג, בביקור נציגי ענפי הירקות והחלב בביתו, ערב חג השבועות

ביום ראשון, 21.5.23, נציגי ענף הירקות וענף החלב הגיעו כמיטב המסורת לבית הנשיא בירושלים ערב חג השבועות וחגגו עמו את חג החקלאות בסלים עמוסים תוצרת משובחת ויפה, תוצרת חקלאי ישראל. 

במסורת זו החל ענף הירקות לראשונה עוד בתקופת כהונתו של נשיא המדינה לשעבר, עזר ויצמן ז"ל. 

ואלה הדברים שנשא הנשיא במעמד זה, לצד רעייתו מיכל, המתגאה בהיותה בת של רפתן ושניהם ידידים מובהקים לחקלאות ולחקלאים."תנובת הארץ זה משהו הרבה יותר עמוק, זה מוטיב מרכזי בתפיסות העולם שלנו, באמונות שלנו, בהבנה שאנחנו פה במעגלי חיים שחוזרים ונשנים ומתבססים על חקלאות שהיא מתוצרת הארץ. אין כמו האיכות המדהימה של החקלאות תוצרת בארץ, הירקות והפירות הנפלאים ומוצרי החלב יוצאי הדופן. ואנחנו באמת יודעים להעריך זאת. מיכל ואני רואים זאת גם את העולם כולו, רואים מנהיגים מכל העולם באירועים חשובים, ובכל מקום ניגשים ואומרים לנו שיש לכם את החקלאות הכי מדהימה שיש, ואנחנו רוצים ללמוד, להעתיק ולהיות כמוכם. כמו שאומרים אין נביא בעירו, אנחנו צריכים להיות נביאים בעירנו ולהמשיך לומר עד כמה אדירה החקלאות הישראלית ועד כמה יש חובה לשמר אותה מכל משמר. סוגיות של יוקר המחיה ותחרות הן סוגיות לגיטימיות בעליל, תגידו מה שתגידו, העולם ככה בנוי. צריך לאפשר לענף לעבור את התמורות הנדרשות. 

מיכל ואני הולכים לירקן פעם בשבוע מוקדם מאוד בבוקר ואז נהנים לבד בחנות לראות מה נכנס, מה הגיע איזה מוצרים חדשים וחוות חדשות וכל מיני פירות וירקות שלא הכרנו, ופתאום מגדלים אותם בארץ. זה תענוג עצום. גם בסיורים אנחנו רואים זאת, מהגולן ועד הערבה, רואים מוצרים, גידולים ופיתוחים שפשוט תענוג לחיך ולעיניים. 

אנחנו רוצים לומר לכם בערב חג השבועות, זאת באמת ארץ חלב ודבש, באמת ובתמים וזה לא רק הדבש והחלב, זה הרוח של החקלאות, שמביאה אותנו לאן שהביאה אותנו תמיד, ותמשיך להביא אותנו, כי בלעדי החקלאות אין מדינה, ואני חוזר על כך בכל הזדמנות. 

אני רוצה לחזק אתכם, תמשיכו עם כל המוצרים המדהימים שיש, וגם כשמפתחים עכשיו מוצרים חליפיים ויש פוד-טק כי צריך להאכיל את העולם, גם פה החקלאות תמצא את מקומה באופן הטוב ביותר שיש.

 בהצלחה רבה, חג שמח, בשורות טובות ותמשיכו ככה".