תכירו

 

משק ביטון במושב רינתיה: "דרך התות"

 

חגית שגב אילת

 

ראשיתו של משק ביטון, שכיום מנוהל על-ידי עמית ואילה ביטון, החל בסבים של עמית, שעלו ממרוקו והתיישבו במושב רינתיה. המשק כלל בעבר רפת ולולים, ובהמשך גידלו מטעים. משפחת ביטון עזבה את החקלאות במושב והמשיכה רק עם גידול עדר כבשים. 

בשנת 2018 חזר המשק ברינתיה לפעול תחת השם "דרך התות", כ-2 דונמים שמטפחים עמית ואילה ביטון ומגדלים בהם תות שדה בתנאים מיוחדים. ליווי המשק, מאז שחזר לפעול, הוא בהדרכת קיבוץ יד מרדכי, שאחראי להדברה המשולבת בו, לשם יצירת תות ללא חומרי ריסוס, "ביו תות". 

לשאלתנו, מדוע בחרו דווקא בתות שדה, משיב עמית שחבר שלהם ממשק כהן במושב, שבעצמו מגדל תותים 30 שנה, דחף אותם לעסוק בתות והמשיך והדריך אותם לכל אורך הדרך, לצד אגרונום מהמושב.

כיום השאיפה שלהם היא להגדיל את סל המוצרים. התחילו לגדל גם בצל ירוק על מצע מנותק וסוגי חסות, אייסברג ומסולסלת, תוך הגדלה מתמדת של חממות התות במצע מנותק ותוך קיום ניסיונות זנים בתות. יש לקחת בחשבון שהאדמה באזור המרכז היא אדמה קשה לגידול.

אילה ועמית הם מה שאנחנו מכנים דור המשך בחקלאות, ולא קל להם. אילה מציינת כי התשומות מתייקרות, התנאים הולכים ונעשים יותר ויותר קשים, ורק אם יקבלו סיוע בדרכים שונות יוכלו להמשיך ולהתקיים ולגדול עם המשק. "בתחושה שלנו כאילו עושים מעין קמפיין, בו מנסים להניא אותנו מהגידול ומלהיות חקלאים. אני מאוד רוצה שילדיי ימשיכו את הדרך שלנו אבל מקשים עלינו".

כאמור, הקושי העיקרי הוא ההשקעה בתשומות היקרות שהולכות ומתייקרות משנה לשנה, כמו: דשן, מצעים מנותקים, שתילים, עלויות שאינן מחזירות את עצמן גם במשך מספר שנים, למרות פעילות המשק והמכירה הישירה. 

המכירה במשק מתבצעת בשני ערוצים עיקריים: חלוקה לחנויות ולנקודות מכירה ומכירה ישירה של תות שדה במשק. אילה אומרת שהמכירה הישירה החזיקה אותם בתקופת הסגרים בקורונה. נוצרה מודעות של צרכנים לקנייה ישירה מהחקלאי, והציבור למד שכך אפשר ליהנות גם מאיכות טובה ומתוצרת טרייה וגם ממחיר ללא פערי תיווך.

התרשמנו ממשק המתנהל בסדר מופתי, לפי מדדים מדויקים, "לפי הספר", וכך גם נראית התוצרת היפה של המשק. התות איכותי, מדהים ביופיו ובטעמו, בכל סוגי הזנים שמגדלים במשק, והאיכות ניכרת גם במוצרים איכותיים נוספים שמגדלים במשק.

נקווה שהקשיים לא ירפו את ידיהם של אילה ועמית, שמעידים על עצמם שהם אוהבי אדמה ומתרגשים ללא הרף מההשקעה מול התוצאות.

מאחלים להם המשך צמיחה והצלחה, שגשוג ונחת מהמשק, כדי שדור המשך נפלא כמותם ימשיך את המסורת החשובה של גידול ירקות ואת החקלאות המשובחת במשק ביטון ובאזור המרכז כולו.