על מה כל הרפורמה – כביכול חיסכון של 70 שקל למשפחה לחודש

איפה הייתם עד עכשיו לפני חילופי השלטון, כשדיברתם מלים יפות אחרות על החקלאות. הגעתם לשלטון, תפסתם כוח, ומיד מצאתם אושר בשני צירופי מלים קסומות, "יוקר המחיה" ו"פער התיווך", נשביתם בכוחם המהפנט על הציבור והתקשורת, גייסתם את המונחים הללו לשורותיכם, וככה גם נולדה הרפורמה בחקלאות עם סיסמה חדשה, "נחזיר את הסלט לעם".

ואז התחלתם להשמיץ, והכול כשר: "החקלאים תקועים במקום במשך שלושים שנה, אנחנו נגאל אותם, נציל אותם, נציל את הציבור מידיהם, נביא חדשנות, נקדם את החקלאות ונצעיד אותה ליעדים חדשים". אתם מצהירים על תקציבי ענק שיוזרמו לחקלאות, ומי יודע לאיזה כיס בדיוק ייכנסו. אחרי שתהרגו את החקלאים, הכול יימסר ליבוא חופשי, נהיה אור לגויים. אין תופעה כזאת בעולם. אין מדינה שלא יודעת לשמור בקנאות על חקלאיה, אבל לא כך במדינת ישראל. מה זה חשוב על איזה בסיס קמה, על זה שפעם לא היה כאן כלום חוץ מחקלאות. מבחינתכם זה נוסטלגיה, אתם צועדים רק עם חדשנות, זו המנטרה החדשה. וברור שהחקלאים הם האשמים העיקריים והם המחסום לאושר ולרווחה, לכן נטפל בהם. 

בכלל, אתם כנראה חושבים שזה גם לטובתם של החקלאים, שלא יגדלו עגבניות, שלא יגדלו תפוחים ואגסים או גידולי תעשייה, הם בטח ימצאו משהו לעסוק בו. נביא תפוחים מהדרוזים בסוריה, מאיטליה, כי למה זה חשוב ליישב מאה אלף דונם בגליל, שיישארו ריקים. גם הלולנים יסתדרו, שילכו למקום אחר, לא חשוב אם זוהי פרנסתם הכמעט יחידה בגבול הצפון, ואת הביצים נביא מאוקראינה, שם זול בכמה אגורות, בלי קשר לאיכותן של הביצים. ועגבניות בעוטף עזה, מי צריך 16,000 דונם, למה לגדל אם יש אצל ארדואן עגבניות עם חיי מדף של שבוע, בלי עוקץ, העיקר שנייבא בזול, והחקלאים יחפשו מה לעשות עם החממות. ואם יתלונן הציבור שהעגבניות יקרות למרות זאת, כי יוקר המחיה הרי לא אצלנו החקלאים, נראה לו את צילומי החממות הנטושות ונגיד לו, זה הכול בשבילך ולטובתך, ציבור יקר. ואננס, חוצפנים המגדלים הישראליים, שמאקלמים אננס שגדל בכל ארץ טרופית, כי הציבור אוהב אננס, אז נייבא לכל אזרח אננס כביכול בזול, ולא ירד לציבור החיוך מהפנים.

בקיצור הכול טוב, הורדת המכסים תעשה טוב למדינה, מיליונים יזרמו ליבואנים, הרשתות יחזקו את הריכוזיות שלהם בתפקיד המשולש של יבואן-סיטונאי- קמעונאי, לא תצטרכו להתמודד מולן משפטית, והן יעשו כרצונן, כי הן ידידותיו האמיתיות של הציבור… 

ומה זה חשוב אם יש לנו סכנות ביטחוניות ושהחקלאים מיישבים את הגבולות, אז לא נורא אם  היישובים יינטשו, הסכנות מאיתנו מהלאה, העיקר שנכה את החקלאים. שקט בגבולות זה לא חשוב, העיקר שיהיה ציבור שבע רצון, העיקר שהציבור יאכל את האגדה האורבנית על מי גורם לפער התיווך וליוקר המחיה. אז יתנו מים לירדנים, שגם הם ייהנו ויגדלו פלפל שייבאו לישראל, הערבה תינטש מיישובים יהודיים מדימונה ועד אילת, כי על החקלאות הם חיים שם כיום, אבל נגיד להם שהם משוחררים. גם את הבקעה נשחרר מיישובים יהודיים לטובת המגדלים הפלשתיניים, ואת החקלאים שחיים שם ומשתגעים מהחום הכבד נשחרר מהמשימה, שיעברו לאירופה הקרירה. ובעוטף עזה חיים ומגדלים תחת סיכונים, למה להסתכן, נקנה מארדואן, והחקלאים ינטשו את האזור ויעברו לגור בבטחה במרכז הארץ. ומה עם מאה אלף דונם של גידולי תעשייה, שמחזיקים מפעלים שמעסיקים כמה מאות עובדים מאזורים מוכי אבטלה בצפון, שטויות, שיעברו כמו כולם להיי-טק. 

ואם מפריעות לכם מועצות הייצור החקלאיות, ברור למה, אתם רוצים שגם לשארית החקלאים לא יהיה עם מי לדבר ושתוכלו לחסל את המקום האחרון שתומך בהם, על-ידי נציגיהם הנבחרים ומכספם. ואם מה שמפריע לכם זה שהמועצות לא וולונטריות, אז בבקשה תהפכו לוולונטריות גם את ההסתדרות, את לשכת עורכי הדין, את הסתדרות המורים, וגם את תשלומי מס הכנסה, ארנונה ואלפי סוגי רישיונות למיניהם תהפכו לוולונטריים. כשתסיימו להפוך את כל אלה לוולונטריים, תחזרו אלינו ונדון בנושא המועצות החקלאיות.

אז למה החקלאים בוכים, הרי רוצים את טובתם. 

יש לכם יועצים טובים כמו פורום קהלת, אז תמשיכו להרוס את הכול. יועצי אחיתופל למפלגת ימינה ולאחרים. הם הרי יודעים בדיוק איך לדאוג לביטחון המזון, הכול בעיני המתבונן. 

ובאמת על מה כל הרפורמה הזאת, בשביל כביכול חיסכון של 70 שקל לחודש למשפחה. אתם באמת חושבים שהציבור מטומטם? אבל המחליטים, הרי רק את טובת הציבור הם רואים לנגד עיניהם, לכן הם מוכנים לתת לבעלי ההון להתעשר עוד יותר, כי קשה להם לייבא במחירי המכס של היום.

אז בסדר, נתקדם אתכם ונראה לאן תגיעו, שהרי תקופת המנכ"לים, השרים והממשלה היא תמיד לזמן קצוב, ועוד תספיקו להצטער, אבל יהיה מאוחר מדי.

אנחנו נזרום אתכם ונסתכל לכם בעיניים, כי לא רק אנחנו יודעים שזה אסון לחקלאות ולמדינה.

והסלט, אפשר לחיות גם בלעדיו, שני עלי חסה כמו באירופה. מתרגלים לכול. כמו הסוס שנתנו לו פחות ופחות לאכול עד שהתרגל ומת. 

ובכלל למה לריב, ניתן את הכול ונעבור למקומות אחרים בעולם, נתרגל. ואם תגבר האנטישמיות, יימצא איזה משוגע שירצה להקים כאן מדינה מחדש, שוב יזדקקו לחקלאים, שוב נייבש ביצות, נפריח את השממה, נתפרנס מחקלאות, ניישב את הנגב, הבקעה, הגליל והגולן. ואז, כשנחזור שוב מכל התפוצות, נתחיל את הכול מההתחלה, אבל עם כבוד לחקלאות.

מאיר יפרח