יום פתוח בחלקות הזנים של תפוחי האדמה – אביב 2021

 

אורן ברנע

 

מדי שנה אנו מקיימים את הימים הפתוחים בתחילת חודש מאי. לאירוע מגיעים המגדלים מישראל וקרוב ל-30 נציגים של חברות הזרעים מחו"ל. בשנה שעברה הייתה חריגה בגלל הקורונה, ונציגי החברות מחו"ל לא יכלו להגיע. בעיה זאת חזרה לצערנו גם השנה, וכך קיימנו את האירוע בפורום מקומי של המגדלים, נציגי החברות בישראל ואנשים הקשורים לענף.

עם זאת, כדי לשמר על הקשר עם חברות הזרעים ולצורך העברת מידע, "שפכנו" את כל מה שהיה באירוע לאתר אינטרנט שהקמנו. באתר מוצגות תמונות של כל החלקות, היבולים והנתונים של כל זן ושל כל חברה. חברות הזרעים מקבלות מאיתנו קוד כניסה לאתר, וכך צופות מעבר לים במה שקרה בארץ הקודש.

הנתונים שהצגנו ומציגים באתר בשנתיים האחרונות נשמרים, ויש לנו כוונה להמשיך בעניין גם אחרי הקורונה. כך אנו יוצרים בעצם ארכיון חדש של ניסיונות הזנים, ארכיון שיישמר מאובטח בענן.

האירוע  השנה נדד בין 4 אתרים: חלקה של תפוחי אדמה אביב בחול ליד עין הבשור, חלקה אורגנית ליד עלומים, וחלקה של תפוחי אדמה אביב באדמת לס בסעד. בנוסף הוצגו הזנים שנאספו בגידול החורפי, בחלקות חול, לס ואורגני, בלול (המפעל) של אשר גולן, שהוא מבנה רחב ומסודר. היבול שם הוצג בארגזים.

לניסיון הזנים בישראל מקום חשוב עבורנו המגדלים. כאן אנו פוגשים את הפוטנציאל של השנים הבאות. תפקידנו לזהות את הפוטנציאל ולקדם אותו. הניסוי גם חשוב לחברות הזרעים האירופיות. מבחינתן זהו הניסוי שקובע מה מתאים לגידול באזורים חמים: מזרח תיכון, אפריקה, המזרח הרחוק, ויש התעניינות סביב הניסוי. שנתיים של קורונה והמרחק הורידו מעט את המוטיבציה של החברות, ומספר הזנים השנה היה נמוך מעט. אני מקווה שהווירוס ייעלם, וחלקות הזנים יחזרו להיקף שהיה בעבר.

ליום הפתוח הגיעו כ-80 מגדלים ועוסקים בתחום. היה מה לראות, היה על מה לדבר. נראה שהענף לא דורך במקום, וזנים חדשים וטובים ייכנסו וישפרו את הביצועים שלנו בעתיד. כמה מהזנים שהוכיחו את עצמם בחלקת הזנים, לפני 8-3 שנים, נכנסים בשנים האחרונות לגידול מסחרי ומצטרפים לארסנל הזנים של המגדלים.

החלקה האורגנית בעלומים הייתה ירוקה, וזאת למרות שהחלקה האורגנית המסחרית סביבה הייתה חצי חומה ושרופה ממחלות. נראה שלזנים שגידלנו בחלקה יש עמידות טובה יחסית לכימשון.

 

המפגש החברתי-מקצועי הישיר עם אנשי החברות חסר לנו, ולפי מה שהם כותבים גם להם. נהגנו בעבר לקחת אותם יום לאחר מכן לטיול בארץ: חלקו בעניין מקצועי, חלקו בשביל הנפש וכדי שיספגו קצת ציונות. עם השנים נוצר חיבור טוב בינינו לבין הקבוצה. כולנו ממתינים לשנה הבאה – שנה נטולת קורונה.

זאת ההזדמנות להודות לאשר גולן, שמגדל את כל הזנים ומחזיק סביבו בשנים האחרונות את המפעל החשוב הזה. תודה גם לגיל שגב, שהצטרף לאשר וגידל את חלקות החול. בנוסף תודות ללבקו, לולו יקותיאל ושחר פינקוביץ, שטרחו סביב הפקת היום הפתוח, וכן לשמעון דקל, שהעלה אותנו לענן ולאינטרנט.