כמדי שנה, התקיים בקיבוץ ארז, ביום שלישי, 28.8.2018, מפגש המגדלים המסורתי. את פני הבאים קידמה תצוגת זני תפוחי האדמה החדשים שנבחנו ותוצאותיהם סוכמו בחוברת שחולקה לבאים ונמסרו בעל-פה בדיווח של אשר גולן למשתתפים. תחילה שוטטו המבקרים בתצוגת הזנים, בחנו, החליפו דיעות זה עם זה, דיברו על מה שהיה ומה שצפוי, ואז נכנסו כולם למועדון לשלב הסיכומים והתחזיות. הנחה: אורן ברנע.

oren-barnea

פתח אשר גולן וסקר את תוכן החוברת של סיכום מבחני הזנים, כולל לו"ז זריעה וקטילת נוף, טבלאות התוצאות לפי סדר התצוגה של חברה, זן ואזור, בדיקות החומר היבש, תכונות הזנים על-פי מידע מן החברות ומאתרי האינטרנט וטבלאות התוצאות. לראשונה הוצגו השנה גם זנים מחלקה אורגנית, מתוך הבנה לצורך של החברות באירופה להיערך לקראת הפחתת השימוש בחומרי ההדברה מאלה המורשים לשימוש. השנה נבחנה רק חלקה אורגנית אחת, ובשנה הבאה יש כוונה להרחיב את הניסוי.
עונת החורף התאפיינה במזג-אוויר חם מהממוצע, שגרם ליבולים נמוכים מהרגיל. בינואר ובאפריל היו גשמים מעל הממוצע.

oren-barnea2

אורן ברנע, שגם הנחה את המפגש, סיכם את יבוא הזרעים ב-2018 ודיווח על מצב הענף תוך מבט לעתיד, תוך סקירה של כמות היצוא לפי שנים ויעדי היצוא.

אורן מסר כי יש שינויים בהרגלי הצריכה: ירידה של 12% בצריכה לנפש של תפוחי אדמה טריים לעומת עלייה במעובדים. בישראל צורכים 32.4 ק"ג תפוחי אדמה לנפש לשנה. במערב אירופה צורכים פי 2 ולעתים פי 3 מאתנו.
לפי סקר צרכנים שבוצע במועצת הצמחים, אם שואלים אנשים למה הם ממעטים בצריכת תפוחי אדמה, 55% אומרים שזה משמין. בסיוע קידום מכירות נכון עלינו לשנות ולתקן את תפיסת הציבור ולהגיע לצריכה לנפש המקובלת בעולם המערבי.

bugi

המפגש הסתיים בהרצאת אורח של שר הביטחון לשעבר, בוגי יעלון, בנושא: תמונת מצב במזרח התיכון המשתנה.