ביום שלישי, 26.8.08, התקיימה כמיטב המסורת, בקיבוץ ארז, תערוכת זני תפוחי-אדמה ומפגש מגדלים. המפגש השנה לבש אופי מעט חגיגי יותר, בסימן 60 שנה למדינה ובנוכחותו של שר החקלאות ופיתוח הכפר, שלום שמחון.

קהל רב של חקלאים, חוקרים ומתעניינים הגיע ושוטט בעניין רב בין ארגזי התצוגה העשירה של זני תפוחי-האדמה. לצד התצוגה חולקה חוברת, המרכזת את תוצאות מבחני הזנים באביב האחרון (2008) ובחורף שקדם לו, וכן גיליון של "שדה וירק" האחרון, שבו מוסף מיוחד לתפוחי-האדמה.

לאחר הביקור בתצוגה, התכנסו האורחים במועדון הקיבוץ.

פתח, סקר ובירך שר החקלאות ופיתוח הכפר, שלום שמחון.

השר סקר את השנה החולפת, שהנקודה המרכזית בה הייתה אירועי הקרה. לדבריו, למרות הפגיעה, האוכלוסייה לא סבלה מחוסר בשווקים, וזהו ההישג הגדול של המגדלים.

ענף תפוחי-האדמה הוא ענף מצליח, שעבר התייעלות גדולה, אמר השר, אך אסור להסתחרר מההצלחה, וכדי לשמר אותה צריך לבסס את הגידול תוך הקטנת הסיכונים, כמו למשל להיערך לקיצוצים במים. השר הוסיף כי אנו לפני שנים קשות בתחום זה, ונקווה שעד 2013 יסתיים המשבר.

השר המשיך ודיבר על נושא ההדרכה והמחקר ואמר שצריך לבסס מערכת יציבה, שהקביעות והמקצועיות תהיה מאבני היסוד שלה. בין השאר ציין השר כי צריך למצוא פתרון כחול-לבן לזרעי תפוחי-אדמה, כי השינויים בעולם מקרינים על איכות הזרעים, ונקווה שתימצא הדרך להיות עצמאים גם בתחום זה.

השר שמחון הוסיף ואמר כי בשנתיים-שלוש האחרונות שוב לא נתפס המעמד של החקלאי רק ככזה שנאבק על נדל"ן אלא אחרת, וככל שנתפסים טוב יותר בנושאים שאינם בחיכוך עם החברה, קל יותר לנהל את הקרבות בנושאים של עובדים זרים, מים והשקעות.

עם סיום דברי השר, מסר יוסי ארזי סקירה ממצה על פעילות הענף בשנה האחרונה, ובהמשך סקר את פעילות ענף תפוחי-האדמה ב-60 שנות קיומה של המדינה, בליווי מצגת מעניינת ו.. אפילו שיר רלבנטי של של נתן אלתרמן.

התארחה באירוע גם כלכלנית התאחדות חקלאי ישראל, רחל בורושק, שהגישה סקירה מאלפת על התהפוכות בשוקי העולם והשפעתן על החקלאות בישראל.

להתראות בשנה הבאה!