יש לנו חלום משותף

כבוד שר החקלאות,

ארגון מגדלי ירקות הוקם בשנת 1934, בעקבות החרם הערבי על הספקת תוצרת לאוכלוסייה, שדרש התארגנות עצמאית, ומאז ועד היום עשה הענף צעדי ענק לעצמאות מלאה בהספקה יציבה של ירקות זולים, איכותיים ובכל ימות השנה, לשוק המקומי, ליצוא ולתעשייה. לעומת זאת, שרים במשרד החקלאות זה דבר פחות יציב, שר הולך ושר בא, חלקם מספיקים לעשות שינוי, חלקם לא, ויש גם שעשו נזק, ממנו אנחנו עדיין מתאוששים. גם כשהיה רצון טוב בשינוי, רוב הבעיות לא נפתרו באופן מעמיק ויסודי, לעתים בגלל חוסר הבנה יסודי לגבי מהות החקלאות. האנרגיה של המשרד ושל החקלאים בוזבזה על טיפול בדברים טפלים, במקום בדברים החשובים עצמם. בראייתו של החקלאי זה צריך להיות אחרת, צריך לקבל החלטות ללא חשש מפקידים ומבירוקרטיה, ופשוט לאפשר לחקלאים לעבוד ולהתפתח.

כבוד השר, אהבתי את נאום הכניסה שלך למשרד. גם אני חלמתי חלום, מתי יגיע למשרד שר שישמע אותי, אותנו, ויחד נשנע את החקלאות ואת הענף למקומות טובים ובטוחים. זה 14 שנים שאני מזכיר הארגון, הגעתי מהפעלה של משק חקלאי בכל הענפים, פרחים, מטעים, הודים, ובסוף לדבר האמיתי, לירקות. אז אמרתי לאשתי, האם זה חלום? הגיע אלינו שר חקלאות משום מקום חקלאי, לא קיבוץ ולא מושב, אין לו מכסות של מים, אין לו רפת ולול, אין לו מכסות ביצים, אין לו אדמה חקלאית. אבל זה מה שאנחנו צריכים, שר חקלאות ממש מהירח, כזה שנערי האוצר ומבקר המדינה לא יוכלו להגיד שיש לו ניגוד עניינים, שר שיוכל במצפון שקט לעשות לטובת המדינה, החקלאים והחקלאות את הטוב ביותר. הרי בחקלאות מתחברים כל המרכיבים שיאיר אוהב, אדמה, מים, עשייה, כלכלה, בני אדם, פריפריה, מחקר, טכנולוגיה מתקדמת, מו"פים, עצמאות כלכלית. לכן, שמחנו לראות שאין מצעד של חברי מרכז מפלגה בקומה ארבע, אבל עצה לי אליך, תשאיר ככל שתוכל את האנשים המצוינים והמקצועיים בהנהלת המשרד, במועצות הייצור, שתף פעולה עם תנועות ההתיישבות וארגוני החקלאים, כי אלה האנשים האמיתיים שיראו אתך עין בעין את החקלאות ויסייעו לביצוע רפורמות ושינויים.

עבודה רבה מצפה לך, וצריך להספיק. ביכולתך לשנות מקצה לקצה את הנושאים הבאים: עובדים זרים, מחירי מים, טיפול בפער התיווך והקמת השוק הסיטוני החדש, הפחתת השימוש בחומרי הדברה, השקעות להמשך פיתוח וקליטת בנים חדשים. כך תוכל לחבק ולשמור על החקלאים בכל המגזרים ובכל חלקי הארץ, כי הם צביונה האמיתי של המדינה. פשוט לך בכיוון שאתה מסמן. אהבתי את המשפט ש"אתה לא בא לעניין כסף ולא לעניין כבוד, את זה כבר יש לך", אתה בא לשם אהבת הארץ, החקלאים והחקלאות, וגם את זה יש לך. אתה בא כדי לחזק את האדם ואדמתו לעוד שנים רבות.

אנחנו מאחלים לך הצלחה, אהיה לך לעזר רב בכל שתרצה, יחד עם האנשים הנפלאים, חברי הארגון. הצלחתך הצלחתנו. תגיד בבקשה לרעייתך, אלה, שהחלום להיות שר חקלאות יהפוך עבורך מחלום בלהות למקור סיפוק והצלחה בבניין הארץ ובשמירתה, זה החלום שיכול להתגשם בזכותך לכולנו.

תקופת השירות קצרה ועוברת מהר, החקלאים והחקלאות הם המטרה, ויכול להיות אחרת, כי אין לנו ארץ אחרת.

מאיר יפרח