מכתב גלוי לראש הממשלה

מוטב שלא תירשם על שמך הריסת החקלאות והחקלאים

 

כבוד ראש הממשלה, נכון, כולם בוכים לך בזמנים אלה ומתלוננים, מריחים את הבחירות ומנסים להפעיל לחצים לטובתם. אנחנו החקלאים, מגזר קטן, לא נוכל להטות את הבחירות לכאן או לכאן, והבכי שלנו הוא לא נשמע, הוא מהלב, הבכי הנואש של שומריה של הארץ הזאת.

 

כבוד ראש הממשלה, הגיע הזמן שתיקח לידיים את הטיפול בחקלאות ובחקלאים ולא תותיר אותו בידי אנשי כספים וכלכלה, שהאידיאולוגיה שלהם היא אחת, להכביד כמה שיותר, לקצץ ללא אבחנה, ללא ראייה ממלכתית ובוודאי שללא השקפה ציונית.

קראנו ולמדנו שאבי סבך, צבי מיליקובסקי ז"ל, התפרנס מחכירת אדמה חקלאית בליטא, ובנו נתן ז"ל, מראשי הרעיון הציוני, התכוון להקים בישראל משק חקלאי. לכן, בוודאי שהחיוניות של החקלאות לקיומו של הרעיון הציוני ולהמשך קיומה של מדינת ישראל אינו זר לך.

 

השכם והערב אנחנו חוזרים ואומרים: אנחנו שומרי הגבולות של ישראל, אנחנו ספקי המזון הטרי והאיכותי בכל עת וכל השנה, אנחנו המחסום האחרון מפני אובדן קרקעות בצפון הארץ ובדרומה, אנחנו השטחים הירוקים, אנחנו ההילה ההשגית שבה משתמשים ביחסי החוץ של ישראל, וזה לא סוד שאנחנו היינו הסיבה העיקרית לקבלת ישראל לפורומים וארגונים רבים, כולל ה-OECD.

 

אנחנו לא מבקשים פרסים ותעודות הוקרה. אנחנו מבקשים שתאפשר לנו להמשיך לעבד עבורכם, אמנם בקשיים אבל בגאווה, את השטחים הירוקים של ישראל, רק אל תפריעו.

 

אנשי האוצר והשר העומד בראשם לא רק שאינם רואה את חיוניותו של מגזר החקלאות להמשך קיומה של ישראל אלא אף חובטים במגזר זה כמה שיותר באמצעות גזירות שלא ניתן להמשיך ולהתמודד איתם. עם מעט רצון טוב וראייה אמיתית ניתן היה להרפות מאיתנו ולהשיב את הבנים לעיסוק בחקלאות, אחרת תיכחד ותיעלם.

על מה אנחנו מדברים כיום במיוחד: הסרת גזירות מיותרות וייחודיות המוטלות על החקלאים, כמו מיסים ואגרות על העסקת עובדים זרים; קיצוץ הולך וגובר במספר העובדים הזרים בחקלאות, שעה שכמו בכל העולם המערבי, אין לנו חלופה מקומית מקצועית אחרת; מצד אחד אלפי סודנים ואריתראים נכנסים יום יום באופן בלתי חוקי, ומצד שני מתווכחים על כל מאה תאילנדים, שמסיימים את תקופת עבודתם בישראל וחוזרים לארצותיהם; העלאת השתתפות המדינה בביטוח נזקי טבע של החקלאים; הקצאת כספים למינהלת ההשקעות לצורך עידוד הבנים הממשיכים בחקלאות; סיום פרויקט התפלת המים.

תאמין לי כבוד ראש הממשלה, זה "כסף קטן" לאוצר ולמדינה, ולנו זוהי הצלה.

 

אמץ אותנו, ראש הממשלה, קח אותנו תחת חסותך. מלא עצמך בגאווה אמיתית על הישגינו/הישגיך, כך שבפעם הבאה שתסייר לאורך גבולות ישראל, ונשמח ללוותך, או תטוס מעל השטחים הירוקים של ישראל, תוכל לומר שיש לך חלק בתמונה המופלאה לאורך הגבולות, תוכל לדעת שיזמת שינוי, ששינית סדרי עדיפויות, כי המדינה חשובה יותר מהכל, אפילו יותר מאנשי האוצר. אנחנו מציעים לך לשמוע את שר החקלאות לשעבר ושר התמ"ת כיום, שלום שמחון, ואת שרת החקלאות, אורית נוקד, שיאמתו את מצוקותינו.

נשמח להציג בפניך אישית את קשיינו מול הישגינו. מצפים להתערבותך המיידית.

 

מאיר יפרח