איבדתי חבר

יוסטה בלייר בן 71 היה במותו. חבר מושב ישע שבנגב המערבי, שמאז התיישבותו בנגב עסק בחקלאות כל ימי חייו.

יוסטה היה היוזם של הקמת התאחדות חקלאי ישראל, כאשר הרעיון היה להביא את כל ארגוני המגדלים, התנועות המיישבות והמסגרות הפוליטיות שלהם תחת קורת גג אחת. יוסטה סבר שאיחוד כל הכוחות תחת קורת גג אחת יהיה לתועלת רבה בהבאת דבר החקלאים והחקלאות למקבלי ההחלטות בדרגים הפוליטיים.

התאחדות חקלאי ישראל נבנתה על ידיו בעמל רב, בסבלנות ובסובלנות מאין כמוהם. לצד הטיפול בעניינים השוטפים של ענפי החקלאות קטנים כגדולים, היה יוסטה אדם יוצא דופן ובולט במיוחד ביכולתו לראות בעיני רוחו את הדרך בה יש ללכת, גם אם דרשה שינויי תפיסה באופן אמיץ, על-מנת להגיע לעתיד טוב יותר.

משרדי ארגון מגדלי עופות שוכנים בסמיכות למשרדי התאחדות חקלאי ישראל, ובשנים האחרונות ראיתי את יוסטה כמעט מדי יום ביומו. חסרונו מורגש היטב בסביבתנו.

יוסטה היה אוזן קשבת והקדיש מזמנו ומרצו לטובת ארגון מגדלי העופות. הוא לקח חלק פעיל מאוד בישיבות המגדלים, בסקציות השונות ובישיבות מזכירות הארגון. תמיד נתן עצות טובות בעת הצורך. עודד וחיזק את רוחי בתקופות הקשות שעבר הארגון ותמך בארגון ובפעילותו ללא סייג, משום שהיה חשוב לו מאוד לשמור על החקלאים, על פרנסתם ועל פריסתם ברחבי הארץ.

יוסטה החל את דרכו כילד יהודי בבודפשט הכבושה על-ידי השלטון הנאצי. עלה לארץ כילד והתחנך בבן שמן. בשנות השישים נענה לקריאה לצעירים לבוא וליישב את הנגב והתיישב במושב ישע, שם בנה את ביתו ומשפחתו והקים משק חקלאי לתפארת.

לצד פעילותו החקלאית והציבורית במושב ובמועצה האזורית אשכול, חלק יוסטה את חייו עם פעילות צבאית אינטנסיבית ולחם במלחמות ישראל.

את פעילותו הארצית בחקלאות החל בארגון מגדלי ירקות, שם גילה יוזמה, חדשנות, ראייה רחבה, וחשוב מכל, יכולת לנהל את הקיים תוך ראייה ריאלית ונכונה של דרכי העתיד.

לצד כל זאת הסתתרה בו נפש של אמן עם רגישות רבה, הנשקפת מצילומים רבים שצילם כצלם חובב.

יוסטה אתה חסר ותחסר לי ולכל חקלאי ישראל. יהי זכרך ברוך.

יעקב כהן

מזכיר ארגון מגדלי עופות