מבזק ירקות 169 – דצמבר 2005

אפרים טייב מבית שקמה החל לגדל לאחרונה חצילונים עבור הרשתות של "יחדיו", וההתעניינות רבה.

אפרים טייב הוא מגדל ירקות חרוץ ומתמיד, החקלאי היחיד במושב בית שקמה. אפרים, דור שני לחקלאים, ששולב במשק ההורים כבן ממשיך. וגם בנו ממשיך אתו במשקו כדור השלישי. מגדלים עגבניות, מלפפונים, כרוב, כרובית, חסה, ברוקולי, ועכשיו גם חצילונים.

 

בשנה האחרונה נכנסה משפחת טייב לגידול חצילונים, מוצר יפה שפותח יחד עם "יחדיו", אליה הם משווקים תוצרתם זה כ-17 שנה. בעבר גידל אפרים חצילים רגילים, אך דרך גידול החצילונים שונה מחצילים רגילים. עדיין לומד את הגידול. מגדל בשטח פתוח ובחממה, לפי העונה. התחיל בכמויות קטנות, אך מאז עלה הביקוש, והכמויות גדלו פי 4-3 מההתחלה.

 

מזכיר הארגון, מאיר יפרח, שביקר במשקו של אפרים טייב, התפעל ממראה עיניו וראה בברכה את היוזמה של המגדל, שללא כל סיוע של גוף ממלכתי, מתמודד כדי להכניס לשוק מוצר יפה וטעים.

 

"מארזי קלקר ובהם חצילונים הכי יפים שראיתי מימי", מתפעל השף אהרוני במוסף 7 ימים של "ידיעות אחרונות", ומוסיף תיאור חי: "קטנטנים ממש, טריים שבטריים, מוצקים, מבריקים ורעננים למראה, וצבעם הסגול בוהק למרחוק. קצה החצילונים היה מעוטר בעלים בשרניים ירוקים שבלטו על הרקע הארגמני".

 

אפרים הוא היחיד שמגדל סוג זה של חצילים, המשווקים לרשתות: מגה, סופר סנטר ושפע שוק. החצילון חמוד מאוד, גדל לאורך, רך, בעל טעם מתוק, אינו סופג שמן בטיגון.

 

קהל היעד לדבריו הוא כולם. מקבל הרבה תגובות של הערכה, כי החצילונים טובים גם למתוקים, גם לחמוצים, גם למילוי בגבינה וגם למילוי בבשר ואורז. מתאימים להגשה כמנה אישית.

 

אפרים עובד קשה כדי להתפרנס בכבוד ממשקו. הלחצים הכבדים אינם מרפים, ותמיד עולה השאלה איך יחזיקו מעמד. יודעים מה ההוצאות, אבל לא יודעים מה יהיו ההכנסות. זה חלק מהקזינו של החקלאים, מוסיף אפרים.

 

כל הכבוד על היוזמה, וחצילון זה עוד גדול יהיה!

 

מתכוני חצילונים – באתר ארגון מגדלי ירקות www.yerakot.org.il