איזה מהפך. כנראה כוח עליון מסדר הכול למעלה, יודע מתי למלא את הכנרת, את האקוויפרים, אך גם ש60%- מהגשם ילך לים, כדי שנערי האוצר הגאונים יוכלו להחזיר לנו את המים הללו להתפלה, כדי שב-25 השנה הקרובות ימשיכו התושבים לשלם יותר וכדי שהחקלאים, שומו שמיים, יקבלו את המכסות שלהם כדי לייצר מזון לאוכלוסייה בישראל. החקלאים השבויים יביטו בעיניים כלות בכנרת המתמלאת, במאגרים המוצפים, וימשיכו לייצר בעלויות הגבוהות מזון גם איכותי וגם זול, אחרת מה תגיד התקשורת, שזועקת על כל עלייה קלה במחיר הירקות בגלל היצע וביקש.

בוודאי שרשות המים מצטערת על החורף שופע המים, מה, שיוזילו לחקלאים את המים? שלא יצטרכו החקלאים לשלם על חריגות? איך יכולים החסה ותפוחי-האדמה לשתות מים שמחירם זול מ-6 ש"ח דמי חריגה? הרי מישהו צריך לשלם את עבור המנגנון של תאגידי המים ושל רשות המים, את העדר הייעול במקורות או את הכשלון בתמחור אמיתי של מחירי המים?

בקיצור, קרתה להם תקלה לא מתוכננת. פתאם יש מים, הכנרת עוד יכולה להתמלא, האקוויפרים משתפרים, חלק אמנם יזרום לים, אך מה עושים בכל הטוב הזה. בעיקר, מה לעשות עם 300 מיליון קוב שכבר קנו, ועכשו צריך לחפש להם קונה…

אז אנא מכם, שרי החקלאות והתשתיות הבאים, היפטרו מכל רוחשי הרעה למדינה ותנו לחקלאים ליהנות ממחיר זול למים, כדי שיוכלו לייצר ירקות ופירות במחיר מוזל, רחמנא ליצלן מעט ירוויחו, וגם האזרח ירוויח בגדול.

אני מאמין שהפעם צריך להרגיז את הדיקטטורה של רשות המים ולהחזיר לכנסת את תפקידה כאחראית על מחיר המים, וזוהי גם הזדמנות לבטל את המסחר במים ובמכסות ולהותיר את השימוש במים לחקלאים הפעילים בלבד.

מה לעשות, חלם זה כאן.

 

מאיר יפרח