לזכרו של יהודה רוזמן ז"ל
18.1.2012-1.3.1937

לדאבון לבנו, הרשימה של ותיקי מגדלי תפוחי האדמה הולכת ומתקצרת, והשבוע נפרדנו מיהודה רוזמן.

יהודה, חבר קיבוץ סעד, הפסיק את פעילות בענף כבר לפני כ-28 שנים, לא מפני שרצה להחליף עיסוק, אדרבא, כולו היה נתון לו, אלא מפני שהגורל התאכזר אליו, ומחלת הטרשת הנפוצה תקפה אותו והגבילה את תנועותיו באופן קיצוני.
ככל שהכרנו והערכנו אותו, לא שיערנו עד כמה האיש חזק וחדור רצון להתמודד עם הקשיים שניצבו בפניו. כשהגוף בגד בו, הנפש והרוח נותרו ואפילו התעצמו. הוא גילה את המחשב, שאת יסודותיו רכש בפקולטה, ובנה לעצמו באמצעותו עולם חדש. בנוסף, בהתמדה ובדבקות בלתי רגילה, הקדיש יום יום זמן לפעילות גופנית ולאימוני כושר מפרכים, כדי לעצור את ההתנוונות המאיימת במצבים כאלה, ולנפש דאג בעזרת לימוד יומי של הדף היומי.

את יהודה הכרתי כשהיה מגדל תפוחי אדמה של סעד בשנות ה-60- וה-70, ואני כאחראי אזורי על הגידול גיליתי עד מהרה את כישוריו וגייסתי אותו למסגרת האזורית, שממנה התאפשר לו להתפתח ולתרום גם לאחרים מהידע הרב שרכש. הוא בלט בגישה היסודית שלו, בסדר, בדייקנות, בכושר הניתוח ובסבלנות, שאיפשרו לו לבצע ניסיונות ותצפיות ברמה של חוקרים ותיקים. התוצאות של ניסיונותיו נשארו עד היום כנכס צאן ברזל של הזן דזירה.

יהודה קנה שם של בר-סמכא והשכיל לבנות קשרים הדוקים עם מיטב המומחים מחו"ל, שהעריכו אותו מאוד. שנים רבות לאחר שהפסיק את פעילותו, הם נהגו להתעניין ולדרוש בשלומו. הם וכך גם אנחנו ראינו בו מלבד מומחה לגידול תפוחי אדמה גם איש אשכולות, בעל לב חם ופתוח, שמוכן לעזור לכל מי שנזקק לכך. איש שתמיד הקרין אופטימיות ומאור פנים. יהודה, בשנות פעילותו בענף תפוחי האדמה, הוסיף נדבך חשוב ואבני יסוד שאיפשרו לענף להתקדם ולהגיע להישגים אליהם הגיע. יהי זכרו ברוך.

יענקלה כהן, נחל עוז