חסר ויחסר בדברים גדולים כקטנים

אדם פוגש הרבה אנשים בתחנות חייו. מרביתם הולכים כלעומת שבאו, וחלקם הקטן מטביעים בו את חותמם ליתרת חייהם.

יוסטה שייך בלי ספק לחלק הקטן והאקסקלוסיבי הזה. ולראייה, לעת מותו, התייצבו ובאו אנשים מעברו, שגם אם חלפו שנים לא מעטות מאז מפגשם עם יוסטה – זיכרון המפגש נשמר חזק ועוצמתי.

למזלי, גם אני פגשתי בו, ונהניתי מהקרנת האישיות החזקה, הדומיננטית, שיש לה נדבכים כה רבים, עד כי נראה שלמרות שהקליפות נשרו עם השנים, עדיין נותרו שכבות ומעשים לאורך הדרך, עליהם אנחנו שומעים, למצער, רק לאחר מותו.

לתקופת העבודה שלי עם יוסטה, אני יכולה לתת ביטוי ממצה רק בחלוקת הזמן של עד יוסטה ועם יוסטה.

כבר בהגיעו למרכז החקלאי, ובטרם התאחדות חקלאי ישראל קרמה עור וגידים, היה ברור שרוח חדשה נושבת בפרוזדורי הממסד החקלאי. הרוח החדשה הזו הביאה מצד אחד לידי ביטוי את החזון והראייה שלו את החקלאות בארץ וקידומה ככלל, ומצד שני היכולת הבלתי נדלית לראות, וזו לא מליצה, את האיש הקטן מאחורי המחרשה.

יש שרואים ביוסטה איש של חזון, במובן הזה שלא פחד ולא חשש להיות שותף וליזום מהלכים מהפכניים, שנראו בלתי אפשריים מלכתחילה. הוא לא חשש לדבר על החקלאות בנקודות החולשה שלה, לחשוף אותן ולחפש את הדרך להפוך את הקערה על פיה. הוא הצר רבות על כך, שהקשיים המובנים בכלכלה החקלאית הביאו בחלקים לא קטנים שלה לקיפאון טכנולוגי, וחיפש דרכים לפתוח את צווארי הבקבוק. זה מה שלמעשה עמד מאחורי הסכם מחירי המים שהביא למימושו. זה מה שהביא אותו להיות שותף לתהליכי קבלת ההחלטות והקצאת המשאבים בנוגע למחקר החקלאי.

לכן, בסדר היום העמוס שלו, היה ניתן למצוא, בסמוך, פגישות עם "שועי עולם", ומיד לאחר מכן, חקלאי ממושב אי שם שנאבק בסבך בירוקרטיה בלתי אפשרית וזקוק לסיוע ופתיחת דלתות.

תחומי העניין והידע, שצבר ואגר, אפשרו לשוחח בשעות הבוקר המוקדמות וללבן את הבעיות שעל הפרק, ויחד עם זה לשמוע בהתלהבות בלתי מוסתרת על חלק חדש שנרכש למצלמה ויביא בצילומים הבאים לתוצאה המיוחלת של השפעת קרני האור הטבעי על האובייקט המצולם.

היריעה קצרה מלהכיל, ובעיקר זמן הסתלקותו של יוסטה מאיתנו קצר מכדי לסדר ולסכם בשכל ישר את התכונות והמעשים. דבר אחד ברור – הוא חסר ויחסר בדברים גדולים כקטנים, והשפעת עשייתו תורגש עוד לאורך זמן רב.

אני איבדתי חבר, בעל שיח בלתי נדלה על כל נושא שבעולם – כולל המקור האמיתי של יהודי התפוצות השונות, האם ממלכת הכוזרי או שרשרת דורות פתלתולה אחרת.

איבדתי את ההזדמנות הנהדרת, שהייתה מנת חלקי בשנים האחרונות, לקום בבוקר, ללכת לעבודה בשמחה, בידיעה שיהיה מה שיהיה ביום שלפני, עם יוסטה – בודאי שלא יהיה רגע דל.

יוסטה, אני כבר מתגעגעת אליו מאד.

רחל בורושק

התאחדות חקלאי ישראל