"לנער הזה התפללתי"

הלב עדיין מסרב להאמין שיוסטה (יוסף) בלייר ז"ל הלך לעולמו והשאיר אותנו המומים.

לא קלה המלאכה לשרטט את דמותו, גם שזכיתי להיות קרוב אליו ולפעול יחד בארגון מגדלי ירקות קרוב לעשור שנים.

יוסטה נלקח מאיתנו בשבת שירה ונקבר בערב ט"ו בשבט. נראה שהתורה שכתבה "כי האדם עץ השדה" כאילו נכתב בה על יוסטה.

בעץ נמצא שורשים, גזע, ענפים, עלים, פרחים ופירות. השורשים הם החלק החשוב בעץ, מעלים אל האילן את המים והמלחים להזנתו. הגזע מעניק יציבות, נושא את משקל העץ ובעתות סערה משאירו על עמדו למרות הטלטלות החזקות ומשבי הרוח העזים. הענפים והפירות נראים לעין, דומים לחיצוניותו של אדם.

כזה הוא יוסטה, בעל שורשים חזקים, גזע איתן וגם ענפים ופירות יפים. יוסטה שרד את השואה ועלה לארץ בגיל צעיר, נטע בה שורשים טובים. אלוף משנה בצה"ל, מתיישב ביישוב ספר בעוטף עזה, חקלאי ברמ"ח איבריו, פעיל ציבור אזורי וב20- השנים האחרונות גם פעיל מרכזי ומייצג של כל מגדלי הירקות בפרט וחקלאי ישראל בכלל. על יוסטה נאמר "לנער הזה התפללתי".

זכיתי לברך אותו מספר פעמים, ובין היתר זכורים לי הדברים שאמרתי במרץ 1998, כשעזב את ארגון מגדלי ירקות ועבר להתאחדות חקלאי ישראל, ואני מצטט:

"קרוב ל7- שנים הנך משמש לנו יו"ר ומזכיר ראשון של מגדלי הירקות בישראל. המספר 7 במקורותינו הוא מספר עם מזל וברכה. אין אדם שיחלוק על כך שבשנים הטובות האלה השארת את חותמך וטביעות אצבעותיך על כל נושא שעסקנו בו, והנושאים רבים. מבחינה ארגונית ומקצועית ניסינו לייצג נאמנה את המגדלים שלנו. ההיסטוריונים בוודאי ישבו וימצאו את מצב הענף ומצב המגדלים לפני ואחרי 7 שנים אלו. בשם המגדלים, אנחנו אומרים לך תודה ומברכים אותך בהמשך דרכך, שתצליח להגשים את כל משאלות לבך".

יוסטה, נזכור אותך תמיד כפרי היוצא מן העץ, פרי המסמל נתינה לזולת, פרי הנושא בחובו גם את זרע ההמשכיות. בהיכרותי את משפחתך, פירות אמיתיים אתה משאיר אחריך.

יוסטה למדתי ממך המון, תודה על השנים היפות של פעילות משותפת.

ת.נ.צ.ב.ה.

יוסי אורן

תעוז