דבריו של מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות, בביקור נציגות ענף הירקות בבית הנשיא, ערב חג השבועות, 21.5.23

כבוד נשיא המדינה, מר בוז'י הרצוג, ומיכל רעייתו,

תודה רבה לכם על שפתחתם ביתכם בפנינו לרגל חג השבועות. כמיטב המסורת, נציגי מגדלי הירקות מגיעים לבית הנשיא מדי שנה, באווירת חג הביכורים, כדי להציג בפניכם את מיטב תוצרת הירקות מכל חלקי ארץ ישראל, ארץ זבת חלב ודבש. 

הירקות שמגדלים בארץ הם יסוד חיוני בתזונת האוכלוסייה, והם משמשים למאכל טרי, מבושל, מוחמץ, כבוש, כמוצר ארוז, בתפזורת, לתעשייה, בהמוני שיטות הכנה ומתכונים, בבתים, באולמות השמחה ובמסעדות, במחיר ראוי במשך כל השנה. כל זאת כי זכינו במגוון אקלימי מיוחד בארצנו, שמאפשר לנו לגדל ירקות ברצף שאין כמותו. תחילתו יכולה להיות בדרום הארץ, וכאשר מסתיימת העונה הדרומית תחל עונתו במרכז, ואז תתחיל העונה בצפון, וכך ישווקו הירקות אזור אחר אזור,  ותתאפשר הספקה שוטפת כל השנה. 

יש גם ירקות שבכל העולם מגדלים אותם רק בתנאים ובאזורים מיוחדים, אבל אצלנו המחקר וההדרכה מאתגרים אזורים בלתי אפשריים, כדי למצוא נישות נוספות לאותו גידול, כדי שתוצרתו לא תחסר. 

ככל שהמידע מעולם הרפואה מאמת ומדגיש עד כמה חשובה תזונת הירקות לאדם, כך מקומם של הירקות בכל הארוחות הולך ומתרחב. מגדלי הירקות בישראל, מצוידים במידע החדשני ביותר, בסיועם של החוקרים והמדריכים המקומיים, יכולים ומספקים בגאווה את כל דרישות האוכלוסייה, וכך גם נעשה בשאר ענפי החקלאות.

אצלנו בארגון מגדלי ירקות כולם ביד אחת, חקלאי הערבה וכיכר סדום המפריחים את המדבר עם חקלאי הנגב ועוטף עזה שהם אסם הירקות המרכזי בישראל בכל מצב ביטחוני, חקלאים ערביים מצטיינים במשולש ומן העדה הדרוזית לצד חקלאי הבקעה, חקלאי מישור החוף המתמודדים עם תפיסת השטחים החקלאיים עם חקלאי הירקות לתעשייה הנלחמים על נישה זאת בכל מצב, לצד חקלאים נועזים בגליל וברמת הגולן, כולם ביחד בשוויון מלא ואחד למען האחר. 

החקלאות בישראל נאלצת לצערי להילחם יום יום על מעמדה ותנאיה הבסיסיים, ואין נביא בעירו. בעולם אנחנו מהשורה הראשונה, וכאן אנחנו מטרה מתמדת לביקורת, נאלצים לשאת עלינו רק טענות. יוקר המחיה הוא בגללנו, המחירים עולים ויש מחסור זמני –  זה על גבנו, ואת אף אחד לא מעניין שבמעבר מאזור גידול לאחר לעתים נוצר שבוע של ירידה בהיצע, אנחנו אשמים בכול, אפילו בפער התיווך. וכך מצליחים להעביר בלי התנגדות צעדים הרסניים לחקלאות הישראלית, כמו פתיחת השערים ליבוא המתחרה, ושיירת בעלי ההון והטייקונים עוברת. 

בחקלאות בישראל מתמודדים עם עלויות בלתי סבירות, בעיקר שכר עבודה ומים יקרים, פער תיווך והעדר אמצעי שיווק איכותיים, כמו שוק סיטוני מודרני וחדש. המדינה גם  הורידה את התמיכות בחקלאות, את ההשקעות, ואין תקציבים להכנסת דור צעיר, אבל זה לא מעניין אף אחד. 

חקלאות ישראל וביטחון המזון נמצאים בסכנה. משקים רבים הולכים ונסגרים, ודור המשך צעיר לא יכול להיכנס ללא תמיכה מהמדינה.

גם כיום, על אף שהתברכנו בצמרת משרד ידידותית שכוונותיה טובות, המגזר האחרון שמטופל בממשלה הוא המגזר החקלאי, והתקציבים מופנים לפי ההסכמים הקואליציוניים ולא לפי סדר החשיבות האמיתי.

נכון, ארץ זבת חלב ודבש, אז במקום לשאת את החקלאים על כפיים, את היושבים בגבולות, את שומרי השטחים הירוקים, את הדואגים לביטחון מזון, מפקירים אותם לגורלם, וגורלם הוא גורל המדינה. אנחנו שבים וקוראים לעשות חשיבה מעמיקה ולבצע באמת, ולא רק בדיבורים, צעדים מעשיים לקידום החקלאים, כי אחרת הדור הוותיק יפנה את דרכו ודור המשך לא ייכנס במקומו. יבוא לא יפתור דבר, כי הוא נחות מהתוצרת המקומית, אינו זמין במשך תקופות ארוכות, תלוי ברצונותיהם של מדינות זרות ואף עוינות, ועלויותיו גבוהות ובלתי כדאיות. 

כבוד הנשיא, הנך ידיד לחקלאות זה שנים רבות בכל תפקיד בו עסקת, וגם כיום כנשיא אתה רואה עין בעין את חשיבותה של החקלאות ואת חשיבות אחזקתן של האדמות בנגב, בגליל, בערבה, בצמודי גדר בלבנון, בבקעה ובמרכז הארץ.

החקלאים, שעמלים כל השנה לספק תוצרת איכותית וגם לשמור על איכות הסביבה, צריכים להתקיים בכבוד. אבקש ממך להפעיל את מלוא השפעתך ואהבתך לחקלאים ולמדינה, כי מדינה בלי חקלאות היא גוף ללא נשמה.

אנחנו מודים לך ולמיכל על המפגש המרגש הזה, ויחד נתפלל שניתן יהיה להחזיר את החקלאות למקום הטוב והראוי לה, לטובת כל תושבי הארץ ולתפארת מדינת ישראל. חג שבועות שמח לכולם.