עומר זידאן, סגן מנהל שה"מ למקצוע, מסר לאחרונה, כי חברת הזרע ג'נטיקס דיווחה על הצלחה בטיפוח זן עגבניות עמיד לכימשון, Phytophthara infestans. עומר ציין כי חידושים דומים הושגו בעבר בעגבניות, כגון עמידות למחלות מועברות קרקע, סבילות לנמטודות, סבילות לווירוס צהבון האמיר, ועכשיו הכימשון, וכי אין ספק שזוהי פריצת-דרך מקצועית ראויה לשבח. עתה, הוסיף, יש צורך לבחון את הזן החדש במסגרת מערכת מבחני הזנים המבוצעים על-ידי מערכת ההדרכה והמו"פים האזוריים, כדי ללמוד על היכולות של הזן לגבי פוטנציאל היבול ואיכותו וכמובן על התאמתו לשווקים השונים.

מצוות החוקרים של החברה, שפיתח את הזנים הנושאים עמידות גנטית לכימשון, בראשות ד"ר רון אקר וד"ר יניב רותם, נמסר כי עוצמת העמידות נבחנה בחשיפה למספר גדול של גזעי פטרייה בתנאי הדבקה מחמירים, הן במעבדה והן בחממה. עם זאת יש לזכור, כי העמידות לכימשון אינה מוחלטת, ובתנאי הדבקה קשים יכולים להופיע סימפטומים של כימשון גם בזנים עמידים. עם זאת, העמידות מעניקה הגנה אפקטיבית ביותר נגד מחלת הכימשון בתנאי שטח סבירים ומאפשרת צמצום משמעותי של השימוש בחומרי הדברה מלאכותיים.

מבין הזנים שפותחו על-ידי צוות החוקרים, שונמית הוא הזן שטופח במיוחד עבור השוק הישראלי. הזן הותאם לתנאי גידול עגבניות חממה בישראל בעונות הסתיו, החורף והאביב.