לוחם מזן נדיר עם נשמה של אמן

היד רועדת וכאילו ממאנת לכתוב דברים לזכרו של יוסטה; האיש נמצא אתנו באופן כה מוחשי. רק אתמול דיברנו אתו והתייעצנו אתו. האיש שיותר מכולם דיבר ואמר תמיד את האמת שלו ללא כחל ושרק. אדם ישר והגון, איש שהבין אנשים וידע לפשר בעתות ובסוגיות בעייתיות. רכש כבוד לאנשים שעשו ותרמו בתחומי החקלאות, בתחום הציבורי והצבאי, והם שבו את לבו.

יוסטה היה לוחם מזן נדיר, בנועם הליכות, בחשיבה מעמיקה לפני העשייה, ברכישת כבוד למי שעומד מולו, ללא מצהלות מלחמה וניצחון – אין רבים כמותו.

הסתלקותו הפתאומית מותירה חלל גדול, שיקשה למלאו.

יוסטה איש עם נשמה של אמן, שראה את העולם לעתים תכופות דרך העדשה. צילם והנציח אירועים, מפגשים, סיורים, כל הדברים הקטנים שיצרו פאזל ענק ונתנו את התמונה הכוללת. צייר את הסביבה בגוונים ובצבעים שמחים, ולא במקרה ירש בנו רן תכונות אלה ומצליח מאוד בעיסוקיו.

יוסטה היה איש משפחה למופת, שאהב ועטף את משפחתו בהערצה רבה. סימה רעייתו, שלוותה אותו עשרות בשנים, הייתה בשבילו הכל והנשמה התאומה שלו. רן ובני משפחתו הסבו לו הרבה נחת.

יוסטה שהכרתי היה אדם אוהב אנשים, ובכל דרכו החקלאית הארוכה סייע לחקלאים רבים בדרכו האופיינית לו, בשקט ובנועם הליכות. בכל תפקיד שמילא בלט יוסטה בראייתו הרחבה, בהסתכלות על עתיד החקלאים והחקלאות, תוך מאמצים להפעיל השפעותיו לשינוי כיוון ולהתאמת המשקים החקלאיים לשינויים שחלו בעולם המערבי.

בחודשי חייו האחרונים הספיק להגות את רעיון שיחות הסתיו בהתאחדות חקלאי ישראל, תוך הפעלת צוותי חשיבה בנושאים הבוערים של החקלאות. נושאים אלה עלו לדיון ביום עיון, שהתקיים בתערוכת "אגרו-משוב" ב-15.1.09, שזכה להצלחה רבה. יכולתי רק לעדכן ולשמח את יוסטה בשיחה טלפונית שקיימתי עמו על הצלחת יום העיון, וכי יש להמשיך ולהעמיק בשיחות אלה בעתיד, על-מנת להתוות דרכים לחקלאות במאה ה-21.

יוסטה שהכרתי היה איש ניצול שואה, שעלה בעליית הנוער עם שני אחיו הצעירים ממנו. לשאלתי: יוסטה, איך שרדתם את השואה, שלושה ילדים קטנים ללא הורים? הסתכל לי בעיניים ואמר: עדיף שלא אספר לך, כי אם אספר את תבכי, וזה ביטא הכל.

ליווינו אותך יוסטה בדרכך האחרונה והמיוחדת לך. מאות חברים ואנשים שהעריכו והוקירו אותך באו מכל קצווי הארץ. ההספדים שנאמרו היו רק חלק קטן ממה שאפיין אותך באמת. זרי הפרחים, השונים והמגוונים בצבעיהם, הונחו בזה אחר זה ויצרו ערמת פרחים יפהפיה. חשבתי, שלו יכולת לראות, הייתָ בוודאי מכוון את העדשה במצלמה שלך, מצייר ועושה רישומים יפהפיים, כפי שרק אתה ידעת לעשות.

יהי זכרך ברוך, וזכרך ייכון בלב כל חבריך הרבים, אתה תחסר לנו חבר.

שמחה יודוביץ

סמנכ"ל בכיר להשקעות במשרד החקלאות