החקלאים הערביים היו במרכז מעייניו

זכות היא לומר את דבריי על מנהיג וידיד החקלאים, חברנו יוסטה בלייר ז"ל, שהלך לעולמו.

יוסטה הותיר לנו אחריו צוואה יקרה וכבדה מאוד. הוא אהב, התעניין ונאבק למען החקלאות, נשא על עצמו וחרט על דגלו קדמה ופיתוח, שמר על זכויותיהם של החקלאים, כי כזאת הייתה דרכו בחיים של יוסטה בלייר.

כל פעם שנפגשתי עם יוסטה, מזכ"ל ההתאחדות, היה פונה אלי ומבקש ממני: "נו, מתי תתארגנו ויהיה לכם נציג בהתאחדות, שריינתי מקום למגזר הערבי, תבואו אהלן וסהלן".

הכרנו את יוסטה האדם, שאהב וכיבד את האחרים. רצה את החקלאים הערביים לידו וסביב שולחן ההתאחדות, ראה בחקלאים הערביים שותפים בגורל ובעתידה של החקלאות בישראל. אכן, מאז שנת 2005 החקלאים הערביים חברים בהתאחדות, והיה לי כבוד להיות נציגם סביב שולחנו של יוסטה.

יוסטה בלייר, ממקומו המכובד כמזכ"ל ההתאחדות, פעל למען כל החקלאים ולמען עתידה של החקלאות, הן במאבקו מול הרשויות, משרד האוצר, משרד החקלאות, רשות המים, והן מול התהפוכות העולמיות והמשבר הכלכלי בעולם, משבר המים בארץ ומול אסונות הטבע שפקדו את הארץ מדי פעם. כמו-כן פעל למתן פתרונות מיידיים להצלת החקלאים מתופעות כמו גניבות בחקלאות. למעשה, יוסטה היה המגן והשומר החזק והערני על האינטרסים של כלל החקלאים בארץ.

החקלאים הערביים היו במרכז מעייניו של יוסטה. מדי פעם, יחד עם חברי ההתאחדות, ערכו ביקורים אצל החקלאים הערביים כדי להתרשם מקרוב מבעיותיהם ומדרישותיהם.

לאחרונה זכינו לביקור של יוסטה וחברי ההתאחדות ביולי 2008, למרות הקשיים במצבו הבריאותי. יוסטה הגיע עם הג'ינס, החולצה הלבנה והמצלמה הצמודה אליו, אשר תקתקה מרגע לרגע, תוך שהוא מצלם כל דבר שתפס את עינו.

אני, יחד עם חברי רסמי דקה, נציג החקלאים הערביים בארגון מגדלי ירקות, משתתפים בצערם של בני משפחת יוסטה בלייר. אני מאמין שחברי התאחדות חקלאי ישראל ילכו בעקבותיו של יקיר החקלאים.

אבראהים מואסי

נציג המגזר הערבי בהתאחדות חקלאי ישראל