בקנט מעריכים: הנזקים לחקלאות כתוצאה מגל החום החריג צפויים להגיע לעשרות מיליוני שקלים

משעות הבוקר (17.5.20) התקבלו בקנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, עשרות הודעות על נזקי מזג-האוויר ועומס החום הכבד לגידולים השונים. הנזקים שהתקבלו עד כה הם מכל אזורי הארץ, ובכלל זה דרום רמת הגולן והגליל העליון, מרכז הארץ ובעיקר אזור עמק חפר וכן ממשקים חקלאיים בנגב הדרומי.

מבדיקה ראשונית שנערכה בקנט עולה, כי מרבית הנזקים לענפי המטעים והירקות הינם בגין פגיעות חום הפוגעות בפריחה ובחנטה של הפירות והירקות, פגיעה הגורמת לירידה משמעותית בהיקף היבולים העתידיים. בין השאר מדובר על פגיעה בגידולי העגבניות, הפלפלים, ההדרים, האבוקדו והאבטיחים. פגיעה משמעותית נוספת, בעקבות החום הכבד, היא מכות שמש, הגורמות לצריבות של הפרי על העצים, צריבות הפוסלות את הפרי לשיווק בהמשך. בענפי הפלחה, ובכלל זה גידולי החיטה, החשש הוא לשריפות כתוצאה מגל החום ומהרוחות הצפויות.

לדברי שמוליק תורג'מן, מנכ"ל קנט, בשנים האחרונות, כתוצאה מההתחממות הגלובאלית, אנו עדים לאירועי מזג-אוויר עוצמתיים מאוד, הגורמים לנזקים כבדים בזמן קצר. מדובר באירועי קיצון שלחקלאים כמעט שאין דרך להתמודד איתם, כאשר הביטוח מעניק להם את הפיצוי הכספי המונע את קריסתם. בנוגע לגל החום הנוכחי, בשלב הראשוני מדובר בהערכת נזקים של למעלה מ-30 מיליון ש"ח, אולם עדיין מוקדם לקבוע את היקף הנזקים הסופי. לדבריו, קנט תגברה את פעילות המעריכים שיוצאים לשדות, כדי שיוכלו לקבוע בהקדם את היקפי הנזקים ושהקרן תוכל לפצות את החקלאים בהתאם.