חברים ושותפים לדרך נפרדים מיוסי ארזי ז"ל
 

חברנו האהוב, יוסי ארזי, נפטר ביום רביעי, י"ג אב, 17.8.2016, לאחר מאבק אמיץ ומעורר כבוד במחלתו.

תנחומינו לשולה, לאמו, לאחותו, לילדיו ולנכדיו.

חבריו בארגון מגדלי ירקות, כלל מגדלי הירקות וכל מי שפגש והכיר את יוסי, לא ישכח אותו לעולם. כבר מתגעגעים.

חברים כתבו עליו, והדברים לפניכם. 

 


מאיר יפרח

יוסי ידידי, לדבר עליך בלשון עבר זה בלתי נתפס. 13 שנה צועדים יחד, מובילים את הארגון דרך קשיים והישגים,  שילוב מנצח. אני בעיקר בפוליטיקה ואתה בעיקר במקצוע, שהרי על ידענותך המקצועית בתחום אין חולקים, וכנראה לא רבים הם שמבינים כמוך היבטים כה רחבים בענף תפוחי האדמה ובגידולי התעשייה.

כל מידע שמסרת היה ברור ותמציתי, ללא תוספות מיותרות, ולכן כולם אהבו לשמוע אותך, כי ידעו שסתם לא תדבר. והשקט שלך, במיוחד בימים סוערים של שינויים וגזירות במערכות החקלאיות, תמיד נהגת כמבוגר האחראי והשרית הרגשה שיש על מי לסמוך, שהדברים עוד יסתדרו. תמיד בחרת בדרך ההידברות ונמנעת מלריב.

כך ניהלת את ענפי התעשייה, את תחום הזרעים, את העיתון, את הקשר עם החקלאות האורגנית ועוד ועוד.

הפגנת יושרה ואמינות מוחלטות. גם כשלא הסכמת, תמיד הצגת את טיעוניך בכבוד וללא התלהמות. כך נהגת בכל תפקיד שנטלת על עצמך, בארגון ובכל המסגרות, בקנט, באגודה המדעית הישראלית לגידולי שדה וירקות, במפעל המלגות על שם יוסטה ויהודה, נתת את כולך. לא סתם יצרת קשרים מצוינים עם אנשי המחקר וההדרכה, לא סתם האהבה הגדולה שרכשו לך המגדלים מכל קצות הארץ.

אהבתך הגדולה הייתה המשפחה, שולה, הילדים, הנכדים, וכמובן המסירות והדאגה לאמך. הזוגיות הנפלאה עם האישה שאתך, עם שולה שתחיה, הייתה הנמל שממנו יצאת למשימותיך הרבות.

היית לי חבר אמיתי וחבר לעבודה. נפרדנו ממך במסיבה צנועה לכבודך כשפרשת מהארגון, פעילים, חברי ארגון וכל מי שזכה לעבוד לצדך, וזו הייתה למעשה הפרידה מאיש מיוחד כמוך.

תחסר לי מאוד וכמובן גם לצוות הארגון. כולנו נתגעגע, תמיד תיזכר בלבותנו ונמצא גם דרכים להנציח את אישיותך ופועלך. יהי זכרך ברוך.

 

צבי אלון

כמה סמלי שנפרדנו מיוסי בט"ו באב, חג האהבה!

אהבנו אותו, אהבנו את יוסי, הישר והמקצוען.

אהבנו את יוסי בכנותו הרבה ובנועם הליכותיו.

הערכנו את תבונתו – חשיבתו היצירתית, שהובילו אותו לביצועים והישגים שהיו נחלת כולנו.

יוסי ועמיתיו הפכו את ה"לואו-טק" ל-"הייטק" בענף הירקות בישראל!

גאווה גדולה ללמוד ולראות למה הם הביאו את המוצר ה"פשוט" הזה, תפוחי אדמה,  במגוון, ביצוא, באיכויות ובבריאות הזרעים, שזו הייתה ממש משימתו של יוסי. בזכותו מאות אלפי טונות תפוחי אדמה גודלו ושווקו בשטחים בריאים ורווחיים.

תרומתו ופעלו פזורים לעינינו ויהוו גלעד תמידי לזכרו בכל רחבי הארץ.

 

אורן ברנע

לפני כשבועיים נפטר יוסי ארזי ז"ל.  קיבלתי את הידיעה כאשר אני יושב על כסאו, במשרד שלו, מטפל בחקלאים ובענפים שהיו כל כך חשובים לו, חלק מהווייתו.

כאן קיבל אותי יוסי, לימד וחנך אותי במאור פנים, בפתיחות, בנפש זקופת קומה של אדם בריא לחלוטין.

זכיתי להכיר גם את שולה אשתו ואת הזוגיות האמיצה. משב של אופטימיות ואצילות נבע משניהם.

תנחומיי למשפחתו הנפלאה. לנו החקלאים השאיר יוסי מורשת מקצועית קפדנית וברורה, תוך שאנו מקבלים במקביל גם שיעור על החיים.

 

פרחיה עינב וחווה וייס

יוסי שלנו היה חלק חשוב מהבית שיצר הארגון, וככה היינו כל השנים למשפחה אחת קטנה, בשמחות, בעצב, במאבקים, בקשיים, וגם בהרבה צחוקים.

כשיוסי חלה הבית נסדק קשות, ועכשיו כשאיננו, קשה להאמין שלא ייכנס עוד רגע עם החיוך הגדול והמלים הטובות וימלא את המשרד בטוב ששפע ממנו, בנינוחות וברוגע.

המסירות של יוסי לעבודה הייתה טוטלית. לא הרפה עד שסיים משהו שהחל בו. גם בנסיעותיו המקצועיות תמיד פתח את הבוקר בטלפון אלינו, השואל מה קורה ומה חדש.

כחלק מהמשפחה שמענו והיכרנו את כל המשפחה הנפלאה של יוסי, כמובן שולה, שהיא חלק ממשפחת הארגון, אמו ואחותו וכל הילדים והנכדים. על המשפחה הייתה גאוותו הגדולה, ובצדק, משפחה נפלאה ומלוכדת שהתייתמה מעמוד התווך שלה.

משפחת הארגון התייתמה מחבר, שותף, אח, וגעגועינו רבים.

 

אלי אהרון

הכרתי את יוסי בעבודה עוד טרם הגיעי לעבוד בארגון. תמיד הצטייר יוסי כאיש שעשה את עבודתו המקצועית בענווה ובצניעות רבה.

עם היכנסי לארגון, נוכחתי עד כמה מדובר באיש יקר ונעים הליכות, המתמקד בעבודתו המקצועית ללא מעורבות פוליטית.

יהי זכרו נטוע בלבנו לעד.

 

רותי פוגטש

החיוך. מסתכלת על כל התמונות של יוסי שאספנו, וכמעט בכולן ישנו החיוך. החיוך של יוסי זה יוסי: טוב לב, אופטימיות, צניעות, אהבת הזולת, הומור דק, אהבת החיים, וכל זה ממקום עמוק של חכמה וידע, בהרבה שקט.

אהבה גדולה כלפיו עורר יוסי בכולם. כולם ראו בו את המקום הרגוע והבטוח שחיפשו, את ההבנה הדקה, וכך גם אני. עברנו דרך משותפת גם בעיתוני הארגון. על המטרה והעיקרון אף פעם לא ויתר, אבל כדי להגיע לתוצאות שרצה היה מוכן להתגמש על הדרך. שנה אחר שנה הכנו גיליון מיוחד לתצוגת הזנים בארז, אירוע שיוסי הכין בכל כך הרבה מסירות והתלהבות. תמיד חשבתי שבעצם בתצוגת הזנים, מעבר לצד המקצועי, הוא נתן לאנשים גם הזדמנות להיפגש, לבנות את שיתוף הפעולה ביניהם.

סייעתי ליוסי גם בהקמת קרן המלגות ע"ש יוסטה בלייר ויהודה פלג. באיזו מסירות עשה זאת, לכל פרט שם לב, דאג לשתף את מובילי הענף המקצועיים כדי שיבחרו את מקבלי המלגות, תמיד דגל בגישה פלורליסטית, תמיד הוא חלק ממשהו, לא עובד לבד, למרות שאם לא היה מי שילך אתו, דבק במטרותיו ופעל בעצמו.

גם בעתיד, כשנמשיך את המפעלים שבנה, ברור שנמשיך במודע או שלא במודע בדרך שהתווה, לא רק כי זה מה שרצה, אלא כי זוהי הדרך הנכונה.

כבר מתגעגעת לאיש המיוחד הזה, ליוסי, לחיוך.

 

עומר זידאן

הכרתי את יוסי ארזי במסגרת פעילותנו המשותפת בפיתוח ענף הירקות. כחבר הנהלת ענף הירקות, היה יוסי שותף בעיצוב המדיניות המקצועית של ענף הירקות. בתור נציג המגדלים היה הכוח הפעיל והמוביל בהעלאת רעיונות לפיתוח וליישום. חבר גם בוועדות המקצועיות של גידולי התעשייה, עגבניות, תירס, אפונה ושעועית, וגם שם היה הרוח החיה בהכוונת הפיתוח, שותף בדיונים, בקבלת ההחלטות, בקביעת סדרי עדיפויות ובמימון המחקרים וניסויי השדה.

השתתף בסיורים באתרי הניסויים ואף דאג לאיכות ביצועם, השתתף בכנסים ובסיכומי עונה של כל אחד מהגידולים. תמיד דרש שצריך לסכם ולדווח על המחקרים וניסויי השדה שבוצעו בכל אחד מהגידולים ותמיד שאל האם תהיה חוברת הכוללת את תוצאות המחקרים והניסויים. ציין את הצורך בהפיכת הממצאים להמלצות המיועדות לשימוש החקלאים ולהעצמת ביצועיהם.

באחריות רבה ובמקצועיות פעל יוסי לייזום וביצוע מיזמים בענף הירקות, וביניהם הדברת עלקת בעגבניות לתעשייה, הפחתת נזקי פיטופלסמה בגזר וייצור זרעי תפוחי אדמה.

היווה כתובת ומוביל במערכות ההסכמים עם המפעלים, ניהל משא ומתן ממושך ולפעמים עיקש יחד עם חברים נוספים ותמיד ראה את טובת החקלאים והבין כי זוהי שליחות, אותה ביצע במיומנות ובהצלחה.

מבחינתו של יוסי גידול תפוחי אדמה היה היהלום בכתר אותו טיפח, חיבק ועטף בחום ובאהבה לטובת החקלאות והחקלאים. שותף וחבר בוועדה המקצועית, תוך שמעלה רעיונות והצעות לקידום ופיתוח הענף. ריכז יחד עם חברים נוספים את יבוא הזרעים למזרעי האביב. בחן את השדות בארצות המקור ודאג שהזרעים המיובאים עומדים בסטנדרטים הנדרשים.

כל מעשיו ופעילותו של יוסי נעשו בנועם הליכות וביחסי אנוש מעולים. יהיה זכרו ברוך.

 

שמשון עומר

יוסי ארזי הוא בשבילי שילוב מיוחד של חכמה וצניעות.

פעלנו יחד רבות במהלך השנים, בהנהלת הענף ובשולחנות הגידול במועצה, ותמיד היה כדאי לשמוע את ראייתו החדה והברורה, בענווה ובלי שמץ של טיפת התנשאות, להיפך, עם יכולת יוצאת דופן להכיל את האחר ולתת מקום לדעות שונות והפוכות.

על פעילותו המקצועית והבלתי נדלית למען ענף תפוחי האדמה אין צורך להוסיף, חותמו יישאר בענף לתמיד. אך יוסי גם פעל רבות בתחום גידולי התעשייה,  בהקמתה של האגודה המדעית לירקות וגידולי שדה, בהקמת קרן המלגות לסטודנטים בתחום היישומי של הירקות, ע"ש יוסטה בלייר ויהודה פלג, בוועדות של המדען הראשי של המשרד ועוד רבות במגוון תחומים ונושאים, כאשר תמיד טובת החקלאי היא לנגד עיניו, ולא שום דבר אחר.

בלכתו השאיר חלל שנתקשה למלאו.

צוות העובדים באגף לירקות בשה"מ קיבל בצער עמוק את ההודעה על לכתו מאתנו ושולח תנחומים מעומק הלב למשפחה היקרה.

 

שמעון ורשבסקי

תצוגת 2016, תשע"ו, של זני תפוחי האדמה מוקדשת באהבה רבה, בצער עמוק ובגעגועים גדולים לזכרו של יוסי ארזי – חבר, שותף ומורה דרך לאנשי הענף כולם, שהלך לעולמו שבועיים לפני התצוגה, לאחר מאבק עקשני, אמיץ ונחוש במחלה האכזרית והקשה.

יוסי הוא שיזם את מעבר התצוגה השנתית לארז, לאחר שנים שבהן נערכה בחוות שלם, בבית קמה ובשובל, הוא שהתווה ושכלל את דפוסי עריכתה, הוא שניצח על הקמתה וניהל אותה שנה אחר שנה, שנים רבות מזכור. העדרו ממנה היום הוא בלתי נתפש, לא מושג, כמו קטיעתו של איבר מגוף חי, ממש כשם שיהיה חסרונו במפגשים המקצועיים של אנשי תפוחי האדמה.

אין ספק שעוד נרבה לדבר ביוסי ובתרומתו לענף, ביוסי החבר ואיש המשפחה, ביוסי השותף לדרך. היום נזכור אותו כאן, בארז, במקום בו חי ובאירוע שהיה כה מזוהה אתו ונשלח חיבוק חם ואת תנחומינו – כנים וכה דלים מלהביע את מלוא השתתפותנו באבל, לשולה, לילדים, לנכדים ולכל המשפחה הגדולה והמלוכדת.

 

ציון דר

הפרידה מיוסי עדיין טרייה, כואבת ועצובה, ואנו, חבריו וכל המלווים והעובדים אתו שנים רבות, זכינו להכיר איש ואדם צנוע אבל רב תכונות ומופת בענף ובמקצוע.

יוסי תמיד התחבב על כל מכריו, ולא משנה מה היה מעמדו ועיסוקו, ותמיד בחיוך מאיר פנים. יוסי צמח מתוך האנשים והשדות, שדות תפוחי אדמה שכה אהב ושכל תמונת שדה הייתה עבורו עולם ומלואו, פשוטה אך מורכבת אין סוף. משדות הנגב ורמת הנגב, הערבה, השרון, שדות הדזירה בגליל ועד למרומי הגולן, וגם בשדות הזרעים בהולנד, בבריטניה ובצרפת. תמיד ידע להפגין בקיאות על מצבו של הצמח, ובטוחני שהצמחים הודו לו על כך.

לאדם הפגין תמיד חום אנושי, המתחבב עליך כטבעי וללא מחיצות, ויושרה ומקצועיות בתחומים רבים של הגידול, מתחום הגנת הצומח, פיזיולוגיה ועד לאסיף ואחסון.

בשדה יוסי התגלה כסייר מקצוען עם המגדלים, ותמיד היו לו חלומות בלבוש חזון ובהבנה טבעית של החיים, וזה האושר שראית על פניו. ידע תמיד לצבוע את המציאות בצבעי אמת. את יומם של הרבה מגדלים, מדריכים וחוקרים, צבע בצבעים עזים של ניסיון של מעש וידע. יצק תפיסה רחבה רבת פנים, בקרב כולנו, לפתרון בעיות המתעוררות, המחייב לימוד הרבה, השקעה והבנה, ולבסוף יושג הפתרון. כמובן שהחקלאי היה הראשון ליהנות מפרי העמל, שם בשדהו התוצאות בלטו בלבוש של יבולים ברוכים ואיכותיים.

צניעותו הרבה ומקצועיותו הענקית תמיד כבשו יחדיו כל סביבה, ועשו אותו לזן נדיר.

יהי זכרו ברוך.

 

שאול גרף

יוסי ארזי היה דמות חריגה בנוף האנושי של תפוחי אדמה במדינת ישראל. אנחנו, מגדלי תפוחי האדמה בגליל העליון, מגדלים כ-3% מכלל שטח הגידול בארץ, ורוב התוצרת מכוונת לתעשייה. יוסי התייחס אלינו כאילו היינו מעצמת תפוחי אדמה. בראייתו הממלכתית ראה את חשיבות הגידול בצפונה של ארץ והשתדל לעזור לנו כמיטב יכולתו ולפעמים כנגד כל הסיכויים, מול ממסד אדיש עד מתנגד, עם מגדלים אינטרסנטיים שרואים את טובתם בלבד. יוסי הבין את הצורך להרחיב את ענף תפוחי האדמה לכל אזורי הארץ ופעל בהתאם.

תחסר לנו חבר יקר.

 

פרופ' יעקב קטן

עם לכתו מאתנו ללא עת של יוסי ארזי, איבדנו ידיד, איש נעים הליכות ואיש מקצוע ממדרגה ראשונה, אשר היה נעים ומאתגר לשמוע את עצותיו והשגותיו. יוסי הכיר לפני ולפנים את ענף הירקות ואת הירקנים, והוא דאג לכולם. תרומותיו המקצועיות של יוסי לענף הירקות הן רבות, ובמיוחד חשוב להזכיר את תרומתו לענף תפוחי אדמה, שהוא כה מרכזי בירקנות ולכלכלת ישראל. יוסי ואנשי המקצוע שעבדו אתו טיפלו בהצלחה בסוגיה הקשה של יבוא זרעי תפוחי אדמה מחו"ל, שבהם תלוי ענף זה. יבוא זה טומן בחובו סכנות פוטנציאליות של "יבוא" פתוגנים חדשים, עם כל ההשלכות הקשות הכרוכות בכך. הצוות המקצועי בהובלתו של יוסי עשה מאמצים כדי למזער סכנה זו, על-ידי בניית מערכים מוצלחים וקפדניים של פיקוח, בדיקות וקבלת החלטות, בחו"ל ובארץ.

יוסי הרצה בפורומים רבים, בהם תיאר בהצלחה ובמקצועיות את ההצלחות והקשיים של ענף הירקות וכן דרכים שיובילו אותו לעתיד טוב אל תוך המאה ה-21.

יוסי יחסר לכולנו. יהי זכרו ברוך.

 

נונה ארליך

בעת כתיבת סיכום העונה נודע לנו כי חברנו יוסי ארזי הלך לעולמו. יוסי ליווה אותי למעלה מעשור שנים, תמיד נכון לעזור ולכוון. יוסי ידע להוביל את ענף תפוחי האדמה מתוך הכרות עמוקה של הגידול, המחקר והשיווק. גדולתו של יוסי הייתה בשלוותו הרבה  ובחוכמה לכוון את הענף לכיוון הרצוי. גם כשנראה היה כי הענף במשבר, תמיד היה יוסי שלנו הגורם המייצב, שפעל רבות לקידום הענף בכל התחומים והיה זה שגישר על כל הניגודים בענף.

גם בנושא המידע בענף ריכז יוסי שנים רבות, בדייקנות ובחריצות, כל נתון שהיה יכול לאסוף על הענף ולבסוף גם לנתח ולהמליץ בכל עונה כיצד לנהוג. מדי סיכום עונה נהגתי לשבת עם יוסי ולבדוק האם התחזיות שביצע היו מדויקות, האם ניתן היה לשפר במשהו את הסקירה ואיסוף הנתונים. למרבה הפלא, מדי שנה ניתן למגדלים, בזכות יוסי, מידע שאין שני לו בענף הירקות.

כולנו ייחלנו לרפואה שלמה לאדם מופלא, שעם לכתו נראה כי החלל שהותיר יהיה גדול מזה שנוכל להכילו. תקוותי שנמשיך את מפעל חייו של יוסי בענף תפוחי אדמה בפרט ובענף הירקות בכלל. תנחומיי לאשתו שולה, לילדיו ונכדיו ולכל משפחתו. יהי זכרו ברוך.