מתוך:  דו"ח ירקות דו-שבועי

היחידה לחקר שווקים, משרד החקלאות ופיתוח הכפר

תפוחי-אדמה מתחילים להירקב בחנויות בצפון אירופה

 

למרות שתפוחי-אדמה נמצאים בחנויות רק מספר שבועות או אפילו ימים במקרים מסוימים, מתחילים יבולי תפוחי-אדמה בצפון אירופה להירקב. צרפת, הולנד, בלגיה ואנגליה סבלו כנראה מהחום הקשה והכבד ביותר באירופה. החודשים האחרונים היו קשים לענף תפוחי-האדמה. ביולי הייתה בצורת, באוגוסט אם לא היו שיטפונות אז היו גשמים רבים במשך כל החודש, בספטמבר קצת יותר גשם וטמפרטורות חמות, וזה נמשך לתוך אוקטובר.

 

הטמפרטורות עדיין גבוהות מדי בלילות מכדי לצנן את יבול תפוחי-האדמה, אשר חלק ניכר ממנו כבר סובל מכימשון וממחלות לחות אחרות. לטווח הקצר הדבר יגרום לאיכות נמוכה ויוביל למחירים נמוכים. המצב לטווח הבינוני עד ארוך נראה קטסטרופלי. בטווח הארוך, קשה להעריך מה תהיה הכמות של תפוחי-אדמה בצפון אירופה, אלא אם כן יהיה יבוא ממרחקים.

 

העונה הבאה תהיה קשה ביותר, גם למגדלים וגם לצרכנים. המחירים לא יביאו תועלת רבה למגדלים, שהיבול שלהם נפגע ונגרמו להם הפסדים מריקבון היבול, וצפויות בעיות בגידול השני. המגדלים יתמודדו עם עונה קשה ופקעות קטנות לזריעה לשנה הבאה, וזה יכול להשפיע על עונת 2007/8.

 

יבול נמוך של תפוחי-אדמה בפולין

 

אסיף תפוחי-האדמה בפולין הגיע לשיאו בתחילת אוקטובר. יבול זה סבל קשות בגלל הבצורת בקיץ זה וחוסר לחות בקרקע. על-פי דעת מומחים, כמות תפוחי האדמה תקטן במהירות, למרות עלייה של 20% בשטחי הגידול.

 

מומחים בפולין סוברים שאסיף תפוח-האדמה יגיע בקושי ל-10 מיליוני טונות, כמעט 1 מיליון טונה פחות מאשר בשנה שעברה. אם תרחיש פסימי זה אכן יתרחש, פירושו שהיבול הממוצע של תפוחי-אדמה בפולין יהיה הנמוך ביותר בהשוואה ליבול השנים האחרונות.