הכנס הראשון ב-2007, בנושא אחסון תפוחי-אדמה, שערכה מועצת תפוחי-האדמה הבריטית (BPC), התמודד עם האתגר הניצב בפני הענף בבריטניה: כיצד ניתן לענות על דרישות הצרכנים ודרישות הרגולציה, ובה בעת להעלות את הפדיון השולי של מגדלי תפוחי-האדמה. הכנס, בו השתתפו למעלה מ-220 מגדלים, יועצים ומומחים מהענף, התקיים ליד גרנטהם, ב-16.1.07.

 

לדברי טוני במברידג', מגדל מנורפולק, אין פתרונות מיידיים שיביאו להגדלה בהכנסות המגדלים מתפוחי-אדמה באחסון. לטענתו, מחירי השוק הנוכחיים מותירים בידי המגדלים רק החזר על הוצאות האחסון ולא הרבה יותר מכך. כדי להצליח מבחינה כלכלית, נדרש להגיע לתוצאות המרביות בגידול.

 

ההשקעות העתידיות יצטרכו לדאוג לשיפור שטחי הגידול והיבול הנאסף מהם ולהגנת הסביבה. אלה נושאים שכל תעשיית עיבוד תפוחי-האדמה תצטרך לתת עליהם את הדעת.

 

לפי נתוני BPC, העלות הממוצעת של אחסון תפוחי-אדמה עומדת על 35 ליש"ט לטונה. במברידג' הוסיף כי תנאי השוק קשים, ואם לא יהיו השקעות במחקר ופיתוח, ואם המגדל לא יבין בבירור מה רוצים הלקוחות שלו, הוא לא יוכל להצליח.

 

דויד הדסון, יועץ עצמאי, הציג בעיה נוספת הניצבת בפני המגדלים, והיא נושא שאריות הרעלים בפקעות והצורך לעבור את תקופת האחסון בשיעורי פחת מינימליים. המגדלים מעונינים בריכוז מרבי של שאריות רעלים (MRL) בפקעות של 10 PPM, ואילו הצרכנים דורשים שלא יהיו כלל שאריות רעלים בפקעות.

 

לפי נתוני TNS, גדל שוק תפוחי-האדמה בבריטניה בשנה האחרונה ב-6%, לשווי של 870 מיליון ליש"ט, כאשר העלייה הגדולה ביותר ב-2006 הייתה בשוק תפוחי-האדמה הטריים מקירור.

 

לדברי אד גורמן, מנהל אגף קשרי לקוחות TNS, השינוי העיקרי בהעדפות הצרכנים ב-10 השנים האחרונות היה המעבר מקנייה שהושפעה ממחיר המוצר לקנייה של מוצרי איכות. הצרכנים מבקשים מוצר איכותי ומעונינים לדעת מה הם קונים.