שרים לא מעטים חלפו במשרד החקלאות במהלך השנים, ולרובם הייתה נגיעה לתחום החקלאות, בין אם באו מההתיישבות, קיבוצים, מושבים או מושבות, ובין אם היה ברשותם או ברשות משפחתם משק חקלאי. בימים אלה יושב במשרד החקלאות יאיר שמיר, שר שאין לו כל נגיעה קודמת לחקלאות. גם המנכ"ל החדש, רמי כהן, אינו מתחום החקלאות. אט אט מתחיל להתבהר, שמה שרואים משם אולי לא רואים מכאן, ואולי דווקא עכשו זוהי הזדמנות לעשות שינויים אמיתיים בחקלאות בישראל.

 

ניסיונות שונים נעשו במהלך השנים כדי לתקן התנהלויות בחקלאות, ואולי התיקון הדרמטי ביותר שנעשה הוא לרעה, פגיעה במועצות הייצור החקלאיות תוך איחודם למועצה אחת בניגוד לרצון החקלאים, צעד כוחני ומיותר, המונע משיקולי תפקידים ואגו, שעד היום ענף הירקות משלם את המחיר עבורו.

רפורמות גדולות אחרות לא נעשו, תחזקו את הקיים ונזהרו ללא לגעת בפרות קדושות ובתפוחי-אדמה לוהטים, כמו קרקע, מים, מכסות, מכסים, התיישבות, ולכן הכל קפא על שמריו. דבקנו במטרות וביעדים קטנים, השלמנו עם המאבק הבלתי נגמר והמתיש לקבלת כמות מספקת של עובדים זרים, עם מחירי מים מוגזמים, עם הצורך להגן בעצמנו על התוצרת המקומית. הבנו שרק אנחנו נשארנו לנו, וזעקנו שאם לא מסייעים, שלפחות לא יפריעו. למדנו שוב ושוב על התדמית הרעה שדבקה בנו, למרות הישגינו המופלאים מול העולם. לא חשבנו שמשהו יכול להשתנות. והנה, אולי דווקא כיום, עם שר ומנכ"ל לא מהתחום, אולי הסתיים עידן הנציגים האמיתיים והאותנטיים ומתחיל עידן אחר עם מטרות גדולות. אולי דווקא הם שיטפלו בבעיות הכאובות של ההתיישבות, תוך התאמתה למציאות של היום. אולי דווקא הם יצאו באומץ רב למאבק שיכיר בחקלאות ובהתיישבות כערך מוסף חיוני למדינה, שיוריד אותנו סופית ממפת ההתבכיינות וישים אותנו במקום אמיתי של גאווה והישגים פורצי דרך, שהיו גם עד היום, אך איש לא שם אליהם לב.

 

כדי להגיע למטרות הגדולות, אסור לשכוח לפתור בדרך את המטרות ה"קטנות", היומיומיות. כדי שנמשיך להחזיק בגבולות, בפריפריה, בשטחים הירוקים מדרום עד צפון, להפריח את המדבר בלי קלישאות, לטפח את דור ההמשך, לשם כך צריך לדאוג לנו לכלים שיקנו לנו עצמאות. אם ישחררו אותנו מהמרדף אחר עובדים, יספקו לנו מים במחירים סבירים, יסירו מעלינו את המסים והאגרות הייחודיים, נוכל גם לספק מזון טרי ומובחר בכל ימות השנה וגם להאדיר את שם ישראל ואת הכנסות המשקיעים בחקלאות הישראלית.

יש סימנים טובים לראייתם החדשה של השר והמנכ"ל בכיוונים אלה.

כולי תקווה שבאמת יחול שינוי לטובה, כי אפשר גם אחרת.

מאיר יפרח